Pozwala ŁAGODNIEJ przejść COVID! To TANI LEK.

Najnowsze badania potwierdzają! Ten lek może łagodzić przebieg COVID-19.

Naukowcy przeprowadzili randomizowane badanie (polega ono na losowym przydzielaniu pacjentów do grup porównawczych). Uczeni z znajdującego się w Wielkiej Brytanii University of Oxford opublikowali wyniki swoich analiz na łamach cenionego czasopisma  „The Lancet”.

Jak wynika z analiz, w grupie stosującej ten lek  tylko jedna osoba potrzebowała pilnie pomocy medycznej. Z kolei w grupie, która nie zażywała leku pomocy wymagało aż 10 osób. Ponadto pacjenci z grupy pierwszej szybciej wracali do zdrowia i mieli mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia uporczywych objawów i gorączki. O jaki lek chodzi? To popularny…

… tani lek na astmę – budezonid, który zawiera kortykosteroidy. Może on złagodzić przebieg COVID-19 a także skutecznie ograniczyć ryzyko hospitalizacji.

– Wyniki tych badań nie są dla nas zaskoczeniem, a raczej potwierdzeniem słuszności praktyki, która się przyjęła w Polsce. Już od dłuższego czasu szeroko stosujemy kortykosteroidy w leczeniu powikłań po COVID-19 – powiedział prof. Robert Mróz, pulmonolog.

Według naukowców budezonid, zastosowany przy pierwszych objawach COVID-19 może pozwolić przejść chorobę znacznie łagodniej. Badacze doszli do tego wniosku po obserwacji 146 osób zakażonych koronawirusem.  Cała grupa przystąpiła do badania w ciągu 7 dni od pojawienia się pierwszych symptomów COVID-19.

Komentarze