Przeszedłeś COVID-19? Możesz liczyć na…

Przeszedłeś COVID-19? Możesz liczyć na… Jak to otrzymać?

Rusza program rehabilitacji postcovidowej. Mogą z niego skorzystać osoby, które przeszły COVID-19 i mają problem z wydolnością oddechową lub fizyczną.

– W Polsce mamy już ponad 2 mln osób, które przechorowały COVID-19. Niestety, często po wygraniu z chorobą, zmagają się oni z wieloma dolegliwościami ograniczającymi w znaczący sposób aktywność w życiu społecznym i zawodowym. Nie możemy pozwolić na wykluczenie dużej grupy ozdrowieńców z normalnego funkcjonowania. Musimy pomóc im powrócić do pełni zdrowia – powiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Zobacz także: Premier przekazał WAŻNĄ informację! Chodzi o SZPITALE!

Jakie są powikłania po COVID-19? To m.in. obniżenie funkcji płuc, mniejsza tolerancja wysiłku fizycznego, zmniejszenie siły mięśniowej i przewlekłe zmęczenie.

– Zależy na nam szerokim dostępie ozdrowieńców do świadczeń szeroko rozumianej rehabilitacji postcovidowej. Dlatego do udzielenia takich świadczeń będzie mógł się zgłosić każdy podmiot medyczny, oczywiście spełniając wyznaczone kryteria. Nie będzie organizowany żaden konkurs ofert, ale pojawi się wykaz Narodowego Funduszu Zdrowia. Świadczenia będą udzielane zarówno w oddziałach rehabilitacyjnych, jak i w warunkach ambulatoryjnych oraz w domu pacjenta – dodał Niedzielski.

Rehabilitacja potrwa od 2 do 6 tygodni. Będą z niej mogły skorzystać wszystkie osoby, które przeszyły COVID-19.

Zobacz także: Smażysz na oleju? Nie mamy dobrych wieści…

Fot. Pixabay

Źródło: Ministerstwo ZdrowiaKomentarze