Rzecznik Praw Dziecka z gorącym apelem: „nie skazujcie małych dzieci na traumę, strach i płacz od pierwszych dni pobytu w placówkach!”

Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka wystosował apel do dyrektorów placówek oświatowych.

Pisze w nim o dzieciach, które rozpoczynają edukację w nowej placówce – szkole, przedszkolu czy nawet żłobku. Te maluchy nie mają możliwości odbycia tzw. adaptacji czyli kilku dni, kiedy jeden z rodziców może zostać z dzieckiem, a maluch może mieć przy sobie ulubioną zabawkę.

 

zdjęcie ilustracyjne – pixabay

 

Teraz dyrektorzy placówek edukacyjnych zasłaniając się pandemią, wprowadzili całkowity zakaz tego typu zachowań. Nie można nic wnosić do szkoły, przedszkola czy żłobka, nie mogą też wejść osoby z zewnątrz czyli rodzice.

Tym samym pierwsze dni w nowej placówce to prawdziwy dramat dla dzieci. Z dnia na dzień są wyrwane ze środowiska domowego. Muszą zostać na kilka godzin w nieznanym sobie miejscu.

 

Wzywam, apeluję, proszę dyrektorów wszystkich żłobków i przedszkoli w całej Polsce: nie skazujcie małych dzieci na traumę, strach i płacz od pierwszych dni pobytu w placówkach! Nie zabierajcie dzieciom zabawek i pozwólcie ich rodzicom być z nimi, jeśli dzieci potrzebują takiego wsparcia. Strach przed pandemią nie może odbierać zdrowego rozsądku i nie może prowadzić do krzywdzenia dzieci.

– napisał Rzecznik Praw Dziecka.

 

Mikołaj Pawlak sugeruje, że rzekoma ochrona przed koronawirusem staje się tylko pretekstem dla wprowadzania krzywdzących dzieci zasad:

 

wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego nie wykluczają możliwości przebywania rodzica w placówce w przypadku odbywania przez dziecko okresu adaptacyjnego.

– podkreślił Rzecznik.

 

Dodał też, że obowiązujące przepisy są bardzo niekonsekwentne:

 

Nie znajduję sensu w decyzji o odebraniu dziecku ukochanej zabawki, którą zabrało do przedszkola, by mieć przy sobie „najlepszego przyjaciela” i czuć się z nim bezpiecznie. Nie widzę racjonalnych powodów, dla których usunięto z pokoju zabaw lalki i wózki, ale – co w tej sytuacji jest kuriozalne – pozostawiono klocki.

 

Cały apel Rzecznika Praw Dziecka znajduje się na stronie brpd.gov.pl

 

>>>Byli w szoku, gdy zobaczyli córkę Moniki Richardson! [FOTO]

Komentarze