Samolot linii Enter Air wyleciał z lotniska w Warszawie pomimo jego uziemienia. Polski przewoźnik wyjaśnia zaistniałą sytuację.
Samolot typu Boeing 737 MAX 8 należący do polskich linii czarterowych Enter Air wykonał lot z lotniska w Warszawie do Tel Awiwu w Izraelu. Nikogo by to nie zdziwiło gdyby nie fakt, że wszystkie maszyny tego typu są uziemione od marca ubiegłego roku. Wszystko ze względu na dwie katastrofy lotnicze w których zginęło 346 osób. Powodem był prawdopodobnie wadliwy system MCAS automatycznie zapobiegający utracie siły nośnej.
Na pokładzie nie było pasażerów. Przebazowanie maszyny wykonano zgodnie z zaleceniami producenta samolotu – koncernu Boeing. Zachowano wyjątkową ostrożność, a piloci pozostawali w ciągłym kontakcie z wieżą kontroli lotów. Linia Enter Air w swojej flocie posiada dwa samoloty tego typu. TVN24BIS poinformował, że nie podano informacji dotyczących przebazowania drugiej maszyny, która obecnie znajduje się w Katowicach.
ZOBACZ TAKŻE: TAŃSZE OC! Wystarczy, że przed zakupem zrobisz…
Nie tylko Enter Air posiada Boeingi 737 Max 8. Polskie Linie Lotnicze LOT w swojej flocie również posiadają maszyny tego typu. Do tej pory nie wiadomo kiedy samoloty wrócą do producenta. Ponadto koncert Boeing poinformował, że samoloty będą objęte zakazem co najmniej do połowy tego roku. Dość ważną kwestią wymagającą znalezienia rozwiązania jest rekompensata za uziemienie tych maszyn. Takie działanie wiąże się z ogromnymi kosztami dla linii lotniczych. Sytuację skomentował rzecznik prasowy LOT-u:
Wraz z firmą Boeing i leasingodawcami pracujemy nad rozwiązaniem problemu na drodze dialogu. Na bieżąco monitorujemy koszty ponoszone w związku z koniecznością wyłączenia z operacji Boeingów 737 MAX 8 – skomentował rzecznik prasowy PLL LOT.