Strzelali rosyjskim jeńcom w kolana? Propagandowy film czy zbrodnia wojenna?

Na filmie widać żołnierzy ukraińskich, którzy krzyczą na Rosjan, biją ich i kopią. Następnie strzelają w kolana. Czy to fil sfabrykowany przez propagandę kremlowską czy zapis zbrodni wojennej. Będzie śledztwo.

Śledztwo w sprawie filmu

Władze ukraińskie przekazały, że prowadzą śledztwo w sprawie opublikowanego filmu, który dwa dni temu trafił do sieci. Widać na nim jak ukraińscy żołnierze najpierw krzyczą do Rosjan, biją ich a następnie strzelają jeńcom w nogi. Władze przekazują, że autentyczność filmu nie została jeszcze potwierdzona. Nagranie przedstawia rzekome tortury Ukraińców na Rosjanach.

Prawda czy fałsz

Wielu komentatorów jest zdania, że nagranie, które trafiło do sieci jest elementem rosyjskiej propagandy. Ma służyć  wybieleniu Rosjan i ich zachowań podczas inwazji w Ukrainie. Komentatorzy twierdzą, że nagranie ma zdyskredytować Ukraińców. Wałerij Załużny, dowódca wojsk ukraińskich powiedział”

Wrogowie produkują i rozpowszechniają nagrania, na których „rosyjscy jeńcy” są nieludzko traktowani przez „ukraińskich żołnierzy”, aby pokazać ukraińskie oddziały w złym świetle.

„New York Times”  twierdzi jednak, że film może być autentyczny. Gazeta ustaliła, że został nagrany we wsi koło Charkowa w pobliżu linii frontu. Nagranie trwa 5 minut. Na ziemi leży 5 jeńców wojennych, na głowie mają worki, leżą pod lufami karabinów. Ofiary i sprawcy mówią po rosyjsku, natomiast rzekomi ukraińscy żołnierze mają akcent ukraiński. Jeńcom rosyjskim żołnierze strzelają w kolana.

Zbrodnie wojenne?

Jeśli ujawnione nagrania byłyby prawdziwe to oznaczałoby, że strona ukraińska dopuściła się zbrodni wojennych. Ołeksij Arestowicz, doradca prezydenta Zełenskiego powiedział:

Jesteśmy europejską armią. Nie traktujemy źle naszych jeńców, jeśli to prawda, jest nie do zaakceptowania. Przypomnę i cywilom jeszcze raz, że przemoc wobec jeńców jest zbrodnią wojenną za popełnienie, której nie ma amnestii i która nie podlega przedawnieniu.

Prokurator generalna Ukrainy nie bierze tego nagrania na poważnie. Rosyjscy prokuratorzy też chcą je zbadać. Władze ukraińskie zapowiadają, że jeśli ukraińscy żołnierze są inni to zostaną objęci śledztwem i postawieni przed sądem.

Źródło: RMF24

Zdjęcie: Pexels

 

Komentarze