Szereg udogodnień dla zaszczepionych. Sprawdź, co możesz zyskać po przyjęciu szczepionki

Szczepienia mają być bezpłatne i dobrowolne. Po przyjęciu szczepionki będzie jednak czekał szereg udogodnień. Tak wynika bowiem z projektu rządowego rozporządzenia.

 

We wtorek polski rząd przyjął Narodowy Program Szczepień. Jego celem jest doprowadzenie w przyszłym roku do odporności populacyjnej. Według niego szczepionki mają być bezpłatne i dobrowolne. Pierwsi zaszczepieni zostaną pracownicy służby zdrowia, sanepidów oraz DPS-ów. Następnie nauczyciele, żołnierze, a także seniorzy z domów opieki.

 

Szczepienia w całej Unii Europejskiej maja ruszyć w tym samym terminie. Jak poinformowała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ma być to 27, 28 i 29 grudnia. Według wypowiedzi Piotra Muellera – rzecznika rządu – można przypuszczać, że pierwsze osoby przyjmą w Polsce szczepionkę już 27 grudnia. Zależeć to będzie wszystko jednak od dostaw preparatu.

 

By zachęcić do szczepienia się rząd planuje wprowadzić szereg udogodnień dla zaszczepionych. Jak wynika z projektu rządowego rozporządzenia osoby, które przyjmą preparat będą mogły korzystać z usług NFZ bez dodatkowych testów na koronawirusa.

 

Poza tym zaszczepieni nie będą uwzględniani w limitach uczestników spotkań towarzyskich. Obecnie limit wynosi pięć osób spoza gospodarstwa domowego. Zaszczepiony nie będzie jednak podlegać tym limitom.

 

Kolejnym udogodnieniem ma być brak kwarantanny dla zaszczepionego po kontakcie z osobą zakażoną oraz po powrocie zza granicy.

 

Źródło: RMF 24

Foto: You Tube/ CBS News (zrzut ekranu)Komentarze