Trzecia dawka szczepionki? Niepokojące doniesienia z Wielkiej Brytanii.

Spekulacje dotyczące COVID-19 i szczepionek przeciwko niemu nie milkną. Wydaje się, że ile ludzi – tyle opinii. W ostatnim jednak czasie zauważyć można wzrost dużego zainteresowania szczepionkami. Dowodem tego są choćby dzisiejsze dane, które wskazują na to, że zaszczepiło się aż 12 225 861 Polaków. Obecnie podawane są dwie dawki szczepionki, jednak ze świata napływają niepokojące informacje, sugerujące ze potrzebna będzie trzecia dawka. 

Podawanie trzeciej dawki deklaruje bowiem Wielka Brytania. Dziennik „The Times” poinformował, że jesienią br. zaszczepić przeciwko koronawirusowi będą się mogły osoby mające powyżej pięćdziesięciu lat. Jak donoszą źródła ma to zapobiec kolejnej fali, mogącej pojawić się na święta Bożego Narodzenia.

Badania są prowadzone dwutorowo pod nadzorem znanego lekarza Chrisa Whitty’ego. Pierwsze związane są z  nowymi wariantami wirusa, których tak ciągle słyszymy. Drugie jednak dotyczą tych znanych szczepionek Pfizer-BioNTech, Oxford-AstraZeneca i Moderna. Te ostatnie bada się właśnie w oparciu o możliwość podawania trzeciej dawki.

Warto zauważyć, że nie tylko Wielka Brytania przygotowuje się do szczepienia trzecią dawką. Kolejnym państwem przymierzającym się do tego jest Izrael. Przypuszcza się, że do tego kraju na jesień przybędą miliony szczepionek. Jak niektórzy podejrzewają tak duże zainteresowanie trzecią dawką jest skutkiem ostatniej wypowiedzi dyrektora generalnego firmy Pfizer, Alberta Bourli. Oznajmił  on bowiem, że w jego opinii podanie trzeciej dawki szczepionki będzie konieczne „gdzieś pomiędzy sześcioma a dwunastoma miesiącami” po otrzymaniu drugiej dawki. Dodał również, że potem takie szczepienie będzie musiało się powtarzać co rok.

Prawdą jest, że w Polsce również słychać głosy o kolejnych dawkach. Mimo dużych dostaw część Polaków nie zdołała się jeszcze w ogóle zaszczepić. Niektórzy wciąż czekają na swoją kolej.

Źródło: https:// zdrowie. radiozet.pl/W-zdrowym-ciele/Leki/Szczepionki/Trzecia-dawka-szczepionki-juz-jesienia-w-W.-Brytanii.-Dla-kogo

Zdjęcie: Pixabay

 Komentarze