Urodziła się z PODWÓJNYMI ustami! Drugie były na… (Zdjęcie!)

W USA urodziła się dziewczynka z bardzo rzadką wadą genetyczną. Dziecko miało podwójne usta. Jedne z nich były umieszczone tradycyjnie – na środku twarzy, a drugie na policzku.

Co to za wada?

Lekarze z Uniwersytetu Medycznego w Karolinie Południowej poinformowali o bardzo rzadkim przypadku, w którym dziewczynka urodziła się z podwójnymi ustami. Wadę po raz pierwszy zaobserwowano w trzecim trymestrze ciąży, podczas rutynowego badania USG. Ginekolog na początku myślał, że dziecko ma na policzku torbiel lub nowotwór. Po bliższym przyjrzeniu się narośli stwierdził jednak, że płód ma podwójne usta.

ustami
BMJ

Duplikacja twarzoczaszki

Rzadka wada, którą możecie zaobserwować na zdjęciu nosi nazwę „duplikacja twarzoczaszki”.  Jak sama nazwa wskazuje, dochodzi w niej do zduplikowania narządów. Powielone usta dziewczynki zawierały nie tylko wargi, ale też sześć zębów trzonowych, a nawet mały język.

Kiedy dziecko miało pół roku przeszło operację, w trakcie której chirurdzy usunęli dodatkowe usta z jej twarzy. Dziś wygląda i rozwija się zupełnie normalnie.

ustami
BMJ

Źródło: Parenting

Zdjęcia: BMJ, PixabayKomentarze