Wprowadzony zostanie zakaz przemieszczania się? Mogą powstać CZARNE STREFY

Sytuacja związana z koronawirusem w Polsce stale się pogarsza. W związku z tym planowane są kolejne obostrzenia. Niektórzy eksperci doradzający rządowi zalecają wprowadzenie lokalnego lockdownu, który miałby obejmować zakaz przemieszczania się.

 

Jak już informowaliśmy na łamach naszej strony w najbliższym czasie najprawdopodobniej zostaną wprowadzone kolejne obostrzenia. Na seniorów nałoży się zakaz opuszczania domów poza wizytami u lekarza i zakupami, a młodzież do lat 16 w godzinach 9-15 będą mogli wyjść z miejsca zamieszkania tylko w towarzystwie dorosłych. Poza tym zamknięta ma być również działalność lokali gastronomicznych oraz pubów.

 

Mogą to jednak nie być wszystkie obostrzenia w ostatnim czasie. Niektórzy eksperci doradzający rządowi proponują stworzenie nowych czarnych stref, a w nich obowiązywać mógłby nawet zakaz przemieszczania się. Zasugerował to dr Franciszek Rakowski z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego, który zajmuje się tworzeniem modeli rozwoju koronawirusa oraz wpływem obostrzeń.

 

W programie „Money to się liczy” zasugerował wprowadzenie lokalnych lockdownów. Poza tym powiedział: „Tylko trzeba dobrze przemyśleć te czarne strefy. One nie muszą obejmować wszystkich szkół (…) być może tylko starsze roczniki. Nawet jeśli nie zostaną wprowadzone nowe restrykcje administracyjne, to społeczeństwo i tak mocno zareaguje, będzie się pilnowało. Trend wzrostu epidemii zostanie przyblokowany”.

 

Jak przyznał w takich czarnych strefach mogłoby się znaleźć już 15 powiatów, w których sytuacja jest najgorsza oraz miasto Kraków.

 

Źródło: Radio Zet

Foto: PixabayKomentarze