Wzrośnie płaca minimalna w Niemczech

Od 2017 roku płaca minimalna w Niemczech wzrośnie o 34 eurocenty do 8,84 euro za godzinę – postanowiła komisja złożona z przedstawicieli pracodawców i pracowników. Rząd zapowiedział, że zrealizuje zalecenie niezależnego gremium.

Jak informuje portal forsal.pl, jest to pierwsza podwyżka od wprowadzenia przez rząd kanclerz Niemiec Angeli Merkel płacy minimalnej w styczniu 2015 roku.
Pracownicy, których obowiązuje 40-godzinny tydzień pracy i stawka minimalna, będą zarabiali po podwyżce 1536 euro brutto miesięcznie zamiast jak obecnie 1477 euro.

Szef związku zawodowego pracowników sektora publicznego Verdi, Frank Bsirske, uznał wysokość podwyżki za niewystarczającą. Związkowcy domagali się zaokrąglenia stawki do 9 euro. Z kolei Clemens Fuest, prezes renomowanego monachijskiego instytutu Ifo, uznał, że płaca minimalna nie powinna była wzrosnąć. Jego zdaniem decyzja o podwyżce utrudni integrację imigrantów na rynku pracy.

 

W Polsce płaca minimalna od 2016 roku, ma także wzrosnąć do 2 tysięcy złotych brutto – by państwo dostało więcej z podatków i składek. KLIK: Premier Szydło: Minimalne wynagrodzenie będzie wyższe niż zapowiadano

BRKomentarze