Okazuje się, że słusznie kojarzony ze zdrowymi kościami wapń, nie jest ich jedynym budulcem. Odpowiednią kondycje kości i stawów gwarantuje krzem.
Z ostatnich badań wynika, że rola tego pierwiastka jest ogromna. To właśnie on bierze udział w budowie tkanki łącznej, odpowiadającej za spajanie tkanek oraz ochronę narządów. Krzem wpływa również na stopień mineralizacji kości – decydujący o ich masie i twardości. Brak odpowiedniej gęstości i wysokości składników mineralnych w kościach prowadzi do stałego uszkodzenia stawów, mających bezpośredni wpływ na stopień aktywności fizycznej. Krzem jest, zatem biopierwiastkiem, biorącym czynny udział w tworzeniu nowej tkanki kostnej i kolagenu – białka zapewniającego sprawną prace ścięgien i odpowiednią elastyczność skóry.
Wysiłek fizyczny stanowi swoistego rodzaju obciążenie dla kości i zawartych w nich pierwiastków chemicznych. Każdego dnia potrzebujemy od 20 do 30 mg krzemu. Najwięcej potrzebują go kobiety w ciąży i osoby starsze, ponieważ jego poziom zmniejsza się wraz z wiekiem.
Dobroczynne działanie krzemu jest zauważalne w przypadku leczenia schorzeń takich jak osteoporoza, prowadząca do ubytku masy i struktury przestrzennej kości.
Niezwykłą właściwością krzemu jest również możliwość wiązania matali ciężkich, co znacznie obniża ilość wydzielanych w naszym organizmie toksyn. Tego typu reakcja uniemożliwia między innymi szkodliwe działanie glinu.
Niedobór krzemu prowadzi również do częstych złamań, narastającego bólu oraz stopniowej utraty pełnosprawności i samodzielności. Prowadzone w latach 70 badania wykazały, że niedobór tego pierwiastka w codziennej diecie prowadzi do wad rozwojowych tkanek kostnych. U kurcząt z niedoborem krzemu stwierdzono rozległe wady szkieletowe i podatność na złamania.
Według naukowców, działających w ramach projektu walki z chorobami serca, mózgu i kości – Framingham Heart Study, większe spożycie krzemu prowadzi do podwyższenia BMD. Jest to typ markera odpowiadającego za wytrzymałość kości i stawów.
źródło: framinghamheartstudy
fot.: pixabay
KG