Twój organizm ci za to podziękuje! Naukowiec zdradza 8 ZALECEŃ NA ZDROWY…

Prawie połowa ludzi na całym świecie zmaga się z tym problemem. Naukowiec przedstawia 8 zaleceń na zdrowy…

Jeden z naukowców zajmujących się terapią snu- Brandon Peters-Mathews przekonuje, że „trzeba słuchać potrzeb swojego organizmu.”

 

Badania naukowców od dawna potwierdzają bardzo negatywny wpływ braku snu na organizm. Nie chodzi tylko o ilość, ale także jakość. Statystyki mówią, że około 35-40% dorosłych śpi poniżej siedmiu godzin pomiędzy dniami tygodnia. Sen powinien trwać 7-8 każdej nocy.

 

Przedstawiamy 8 zaleceń na zdrowy sen według naukowca:

 

1.Sen uznaj za priorytet. Przed zaśnięciem powinniśmy dać sobie godzinę na relaks, żeby organizm mógł spokojnie wyhamować.

 

2. Sypialnia to nie miejsce dla elektronicznych urządzeń! Telewizory, tablety, laptopy, smartfony emitują tzw. niebieskie światło. Używanie ich przed pójściem spać zaburza nasz rytm dobowy, ponieważ do mózgu docierają mylne informacje. Niebieskie światło zakłóca produkcję melatoniny.

 

3. Dbaj o regularny podział na czas aktywny i relaks. Oba muszą mieć stałe długości, także w weekend (gdzie rytm często jest zaburzony).

 

4. Miej codziennie przez co najmniej 15-30 minut  kontakt ze światłem słonecznym.

 

5. Zawsze idź do łóżka, gdy jesteś śpiący. Do odpoczynku się nie zmusisz.

 

6. Obserwuj siebie. Jeśli na przykład codziennie leżysz w łóżku 30 minut i nie możesz zasnąć, przesuń godziny snu.

 

7.Bądź aktywny fizycznie każdego dnia. Badania naukowe dowodzą, że osoby, które regularnie uprawiają sport cieszą się lepszą jakością snu i szybciej zasypiają.

 

8. Ogranicz alkohol i papierosy. Palenie najsilniej zaburza sen i skraca jego czas średnio o 42 minuty. Picie alkoholu w ciągu czterech godzin przed pójściem spać negatywnie wpływa na jakość snu.

 

ZOBACZ TEŻ:Ten prosty TRIK sprawia, że będzie ci łatwiej ODDYCHAĆ w MASECZCE!

 

Naukowcy podkreślają, że brak snu połączony może być także z chorobami serca, udarami, zawałami oraz z otyłością. Odpowiednia ilość snu, aktywności fizycznej oraz odpoczynek są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. We współczesnym, zabieganym świecie często o tym zapominamy. Znane powiedzenie pt: „wyśpię się po śmierci” jest po prostu zgubne. 

 

 

Źródło:focus.pl/pixabay

 

 

 

 

Komentarze