500+: Talony zamiast gotówki. Pieniądze były wydawane na alkohol

Gmina Sianów w województwie zachodniopomorskim, w ramach programu 500+ zamiast gotówki wprowadziła do obiegu talony, za które można kupić jedynie określone produkty.

O sprawie pisze „Super Express”, którego dziennikarze wybrali się do Sianowa. Odwiedzili m.in. MGOPS, a także rodzinę Książewskich, którzy otrzymują wsparcie finansowe w formie bonów.

Talony zostały wprowadzone ze względu na fakt, iż część rodzin, pieniądze, za które powinny nabyć asortyment dla dzieci, przeznaczały na alkohol i papierosy. Za bony, które wystawia MGOPS w Sianowie można kupić m.in. jedzenie, lekarstwa, artykuły szkolne, środki higieniczne, sprzęt gospodarstwa domowego czy zabawki.

Wspomniani państwo Książewscy są jedną z pięciu rodzin w Sianowie, które nie otrzymują „500+” w gotówce. Anna Książewska w rozmowie z „SE” przyznała, że choć wolałaby otrzymywać pieniądze w gotówce, to jednak zdaje sobie sprawę, że wówczas w domu pojawiłby się alkohol.

Podobna sytuacja ma miejsce we Włocławku. Tam również, po wcześniejszej analizie przeprowadzonej przez pracowników MOPR, okazało się, że jedynym skutecznym rozwiązaniem będzie wprowadzenie talonów. Gotówka była bowiem przeznaczana na alkohol. Drastycznie wzrosła u nas liczba interwencji związanych z nadużywaniem alkoholu. Część rodziców po prostu się upija. Kiedy porównaliśmy daty tych interwencji z harmonogramem wypłat 500 plus, to niestety okazało się, że do tych zdarzeń dochodzi zaraz po wypłacie pieniędzy – powiedział Piotr Grudziński, szef włocławskiego MOPR.

źródło: pikio.pl, se.pl
Fot. pixabay.com

DZKomentarze