5600 zł wynagrodzenia! W Polsce najwyższa płaca w historii!

Wspaniałe wiadomości płyną z rynku pracy. Tak wysokiego wynagrodzenia jeszcze w Polsce nie było.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że przeciętne wynagrodzenie w średnich i dużych firmach wyniosło w grudniu 5604,25zł brutto. Jest to największa kwota w historii państwa. W firmach, w których zatrudnionych jest 10 osób średnia pensja wyniosła 5604,25 zł co daje na rękę ok. 4000zł netto. W porównaniu do listopada, kwota ta zwiększyła się o 375zł. Tak wysokiego wynagrodzenia jeszcze w Polsce nie było.

 

Jest to największa kwota w historii rynku pracy w Polsce. Tak wysokie przeciętne wynagrodzenie to rekord. Poprzedni padł dokładnie 12 miesięcy temu – wynosił 5274,95 zł brutto. Co ciekawe, wtedy też pierwszy raz w statystykach GUS przebito okrągłe 5000 zł. W porównaniu z tamtym wynikiem podwyżka to około 6 procent.

Kwoty te wyrażone są jednak w wartości brutto. Przeciętnie do kieszeni trafia 4000zł. Około 550 zł ze średniej pensji to składka na emeryturę, 85 zł to składka rentowa. Ubezpieczenie chorobowe pochłania 140zł, natomiast ubezpieczenie zdrowotne aż 435 zł. Doliczając do tego zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości ok. 360 zł, dostajemy różnicę między kwotą brutto i netto.

Co więcej, bardzo dobrą wiadomością jest to, że wraz z rosnącymi płacami w górę idzie zatrudnienie. W grudniu w sektorze przedsiębiorstw pracę miało o 2,6 proc. więcej osób niż w zeszłym roku. To dowód na to, że rynek pracy w Polsce rozwija się bardzo dobrze.

 

ZOBACZ TAKŻE: Wieniawa zamieszana w HANDEL DZIEĆMI?! Zdradziło ją TO zdjęcie!

 

fot. pexels


Komentarze