Polscy naukowcy publikują raport i ostrzegają, że są także inne miejsca, gdzie Polacy walczą i radykalizują się.
Profesor Ryszard Machnikowski i magister Arkadiusz Legieć z Uniwersytetu Łódzkiego opublikowali swój artykuł w prestiżowym czasopiśmie „Terrorism Monitor”, który jest wydawany przez Jamestown Fundation. Opisują w nim problematykę ochotników z Europy Wschodniej walczących w różnych konfliktach na świecie – na Bliskim Wschodzie i na Ukrainie.
Autorzy skupili się na ochotnikach pochodzących z państw Grupy Wyszehradzkiej – Polski, Węgier, Czech i Słowacji. Z tych czterech państw na Bliski Wschód pojechało najwięcej Polek i Polaków. Eksperci szacują ich liczbę na od 20 do 50 osób i – jak zaznaczają – są to szacunki „bardzo ostrożne”.
W wypadku konfliktu na Ukrainie liczby są dokładniejsze, bo udało się zidentyfikować ponad 100 ochotników z Grupy Wyszehradzkiej. Tu prym wiodą Słowacy i Czesi, dopiero za nimi plasują się nasi rodacy. Co ciekawe, większość zidentyfikowanych bojowników walczy po stronie prorosyjskich separatystów.
Co to oznacza dla opisywanych państw? Wszyscy ci ludzie stanowią potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego. Zarówno ci z Syrii i Iraku jak i z Ukrainy – a o tym często zapominamy. Zapewne nie wszyscy wrócą do domów – część zginie, a część znajdzie sobie nowe wojny, ale:
„Część z nich na pewno przeżyje, a możemy jednoznacznie stwierdzić, że to są ludzie, których da się zaliczyć do gatunku ekstremistów”
– mówi profesor Machnikowski.
Miejmy nadzieję, że wszystkich potencjalnie niebezpiecznych ludzi uda się wychwycić polskim służbom. Publikacja ekspertów zwraca uwagę, że problem powracających bojowników nie dotyczy tylko i wyłącznie państw Zachodu. Wkrótce również i my możemy mieć takie zmartwienia na głowie.
interia.pl