Czy pijesz kawę rano? W tym artykule dowiesz się jakie zmiany zachodzą w twoim ciele jeśli wypijasz…
„Z badań wynika, że kawa, spożywana z umiarkowaniem, może oznaczać wiele korzyści dla zdrowia„- informuje dietetyk medyczny Sandra Ataniel.
W badaniu, które objęło ponad 400 tysięcy dorosłych osób wykazano, że codzienne wypijanie nawet niewielkich ilości „małej czarnej” może zmniejszać ryzyko zgonów z powodu bardzo wielu chorób, m.in. cukrzycy, udarów, chorób układu krążenia czy układu oddechowego.
Wiele badań potwierdza także pozytywny wpływ kawy na profilaktykę chorób Alzhaimera i Parkinsona. Wypijanie trzech filiżanek kawy dziennie powoduje, że zachorowalność na chorobę Alzhaimera może zmniejszyć się o ok. 30 proc.
„Osoby, które regularnie piją umiarkowane ilości kawy, mają mniejsze stężenie enzymów wątrobowych we krwi. To zaś przekłada się na funkcje tego organu i na fakt, że u kawoszy stwierdza się mniejszą zachorowalność na nowotwory wątroby”– informuje dietetyczka.
Kawa zawiera m.in. kwas chlorogenowy, kwas kawowy oraz chinowy. To tzw. antyoksydanty, czyli naturalne przeciwutleniacze, które „wymiatają” z organizmu wolne rodniki.
„Mała czarna” zawiera w sobie niewielkie ilości niektórych witamin np. B3, B5 czy niacynę. Kawa to również niewielkie źródło magnezu, potasu oraz cynku. Niestety zawiera ona również nikiel, który jest pierwiastkiem silnie alergizującym oraz kwas szczawiowy, który jest substancją antyodżywczą.
Nie zapominajmy, że kawa wypita na czczo pobudza wydzielania kwasu solnego w żołądku. Dlatego osoby z refluksem żołądkowym powinny szczególnie uważać!
Kiedy pić kawę?
Hormon stresu, a więc kortyzol, który wytwarza się w naszym organizmie pobudza do działania, sprzyja koncentracji i sprawia, że nie jesteśmy senni, a więc działa podobnie jak kofeina.