Aleksander Kwaśniewski kandyduje na szefa NATO? Jest komentarz polityka!

Aleksander Kwaśniewski ma szanse na zostanie szefem NATO. Głos decydujący mają Stany Zjednoczone, a były prezydent ma niezłą pozycję za oceanem. Czy obejmie ważne stanowisko?

 

Szanse Kwaśniewskiego

 

Kadencja aktualnego szefa NATO-Jensa Stoltenberga kończy się 30 września. Według informacji portalu Onet tylko jeden polski polityk ma szanse, by objąć to ważne stanowisko. Jest nim Aleksander Kwaśniewski. Trzech ambasadorów państwa członkowskich NATO wymieniło byłego prezydenta Polski jako silnego kandydata na szefa Paktu Północnoatlantyckiego. Sam Kwaśniewski na razie nie chce komentować tych doniesień. Tak mówi o swoich szansach:

 

Poza spekulacjami nic więcej o tym nie wiem. Wstrzymuję się od komentarzy

 

Natomiast Ryszard Schnepf- były ambasador w Stanach Zjednoczonych uważa, że samo wymienianie Kwaśniewskiego w gronie kandydatów jest już dużym wyróżnieniem. Stawia też Polskę w dobrym świetle na arenie międzynarodowej. Schnepf powiedział w rozmowie z dziennikiem Fakt:

 

 

To dobra wiadomość, że były prezydent Polski jest kandydatem i to poważnym to się wcześniej nie zdarzało. Jest to sukces i prezydenta Kwaśniewskiego i Polski

 

Niezła konkurencja

W gronie innych kandydatów na szefa NATO wymienia się prezydent Słowacji, ministra obrony Wielkiej Brytanii, premiera Holandii, prezydent Rumunii, wicepremier i minister finansów Kanady oraz premier Litwy. Ryszard Schnepf podkreśla, że Aleksander Kwaśniewski w porównaniu z innymi kandydatami jest politykiem najbardziej doświadczonym i z największym dorobkiem, zwłaszcza jeśli chodzi o politykę wschodnią. Stany Zjednoczone posiadają głos decydujący przy wyborze szefa NATO, a Kwaśniewski cieszy się tam silnym poparciem. Kandydatów na stanowisko sekretarza generalnego NATO mogą zgłaszać poszczególne kraje członkowskie. Kluczowe przy wyborze jest poparcie rodzimego rządu. Aleksander Kwaśniewski miałby szansę na zostanie szefem NATO, jeśli poparłby go rząd PIS. Czy tak się stanie?

 

 

Politycy popierają Kwaśniewskiego

W Polsce Aleksander Kwaśniewski może liczyć na poparcie Lewicy, ale też Prawa i Sprawiedliwości. Ryszard Czarnecki z PIS uważa, że polski rząd powinien wspierać jego kandydaturę. Natomiast Bronisław Komorowski powiedział:

 

Gdyby udało się uczynić Polaka sekretarzem generalnym sojuszu, to byłaby niesłychanie korzystna dla Polski decyzja personalna, ale i korzystna dla całej wschodniej flanki NATO

 

Zdjęcie: Facebook/ Aleksander Kwaśniewski

Komentarze