Paszport covidowy dla Polaków jeszcze przed wakacjami? UE nie pozostawia złudzeń.

Paszporty covidowe mają ułatwić nam podróżowanie i korzystanie ze stadionów oraz kin. Do 25 czerwca Unia Europejska chce wprowadzić je w życie…

Kraje Unii Europejskiej chcą wprowadzić paszport covidowy dla swoich obywateli tuż przed wakacjami. Paszport ma umożliwić swobodne wyjazdy wakacyjne. Jak wiadomo, taki paszport ważny jest dla krajów, których turystyka jest głównym źródłem dochodu.

Tak jak w Nowym Jorku, paszport covidowy w Polsce mógłby umożliwić zaszczepionym wejście do kin, teatrów i na stadiony. Miałoby to ogromne znaczenie dla funkcjonowania społeczeństwa i ożywiania naszej gospodarki. Premier Mateusz Morawiecki studzi entuzjazm i informuje, że rozmowy dot. paszportu są na wczesnym etapie, a wynika to z problemu dostępności szczepień.

Przypominamy, że paszport covidowy otrzymają osoby, które przeszły COVID-19 i są zaszczepione podwójną dawką szczepionki lub mają negatywny wynik testu. Osoby z paszportem nie będą musiały przebywać na kwarantannie po wyjeździe z kraju i powrocie do kraju. Paszport ma być w formie cyfrowej, z unikatowym kodem QR. Poszczególne państwa zadecydują o danych, które będą widnieć w paszporcie.

Ministerstwo zdrowia poinformowało dziennikarzy „Rz”, że Polska bierze aktywny udział w procesie wprowadzania i uruchomienia do 25 czerwca 2021 systemu wzajemnie uznawanych zaświadczeń cyfrowych.

Źródło: tvn24.pl

Zobacz także: Nie żyje Książę Filip! Wielka Brytania pogrążona w rozpaczy.

Komentarze