Czujesz zmęczenie po dniu leżenia na plaży? Oto TRZY powody zmęczenia!

Na plaży czas można spędzać aktywnie – pływać, grać w piłkę, pływać rowerkiem wodnym czy kajakiem. Można też nic nie robić, czyli leżeć, opalać się, jeść i pić.

Dlaczego jednak po leżeniu na plaży i nic nierobieniu, czujemy się zmęczeni? Przecież nad wodę pojechaliśmy wypocząć i spędzić czas na świeżym powietrzu. Skąd zatem ogromne znużenie po całym dniu plażowania?

 

fot. wsieci24.pl

 

Zagadkę wyjaśnia doktor chemii – Konrad Skotnicki, znany jako „doktor z tik toka”. Wyjaśnia, że choć my odpoczywaliśmy, to nasze ciało pracowało. Dokonywały się trzy ważne procesy związane z przebywaniem na słońcu.

 

Czujesz zmęczenie po dniu leżenia na plaży? Oto TRZY powody zmęczenia!

 

  1. Ciało chroniło się przed promieniowaniem UV – ciało uruchamia odpowiedź immunologiczną, co zwiększa przepływ krwi do skóry.
  2. Termoregulacja – ciało musi być w temperaturze 37 stopni Celsjusza, pomimo panującego na zewnątrz gorąca (gdy w cieniu jest 30 stopni, w słońcu może to być nawet 50 stopni); tak więc nasze ciało próbuje się chłodzić, głównie poprzez pocenie się.
  3. Odwodnienie – poprzez pocenie, w naszym organizmie może zacząć brakować wody, w efekcie serce pracuje ciężej i bije szybciej, aby dostarczyć tlen do organów wewnętrznych.

 

Pamiętajmy więc, by podczas plażowania, nie wystawiać się przez cały dzień na słońce, delikatnie schładzać się w wodzie i pić dużo płynów. To może nieco zniwelować skutki całodziennego plażowania.

 

Trwają upały. Sprawdź, które owoce najlepiej NAWADNIAJĄ organizm?

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Konrad Skotnicki (@doktor_z_tiktoka)

Komentarze