LATAJĄCE MRÓWKI to prawdziwa plaga: skąd się wzięły i czy są groźne?  

Tego lata w niektórych miejscach Polski latające mrówki dosłownie przejęły ogrody i chodniki. Jest ich tak dużo, że czasem ciężko kilka kroków aby nie nadepnąć kilku. Skąd się wzięły, co to za owady i czy są groźne? Odpowiadamy!

 

Co to jest?

 

Latające mrówki pojawiają się na początku każdego lata. To tak zwane hurtnice – najbardziej pospolite mrówki na terenie naszego kraju. W okresie lata rozpoczyna się rujka tych owadów. Skrzydlate samce i samice wylatują z gniazd na gody, które kończą się gdy samica zbierze odpowiednią ilość nasienia. Wtedy poszukuje idealnego miejsca na założenie nowego mrowiska, zakopuje się w nim i składa pierwsze jaja. Tak powstaje nowa kolonia mrówek!

 

Początek lipca to apogeum mrówczej rójki. Owady są wszędzie – na oknach, balkonach, tarasach, w ogrodach i oczywiście na chodnikach. Mrówki mogą być nieco uciążliwe w czasie spacerów czy wypoczynku na powietrzu, ale nie mamy powodów do obaw. Nie są one groźne dla człowieka.

 

Jak się pozbyć?

 

Jeśli koniecznie chcemy z hurtnicami walczyć, to najlepiej użyć specjalnych preparatów. Są też oczywiście sposoby domowe – możemy rozlać nieco octu, rozsypać sól, skórki z cytryny, lub wonne zioła takie jak majeranek, których mrówki nie lubią. Lepiej jednak po prostu się nimi za bardzo nie przejmować!

 

 

wp.pl/foto: screenshot youtube/truteń

Komentarze