Leśnicy z Augustowa wybrali się na łąkę. Tam znaleźli białe, ogromne…

Nadleśnictwo Augustów informuje o niecodziennym znalezisku.

Na łące w pobliżu uroczyska Sosnowo Leśnictwa Bargłów, w trawie pojawiły się białe, sporych rozmiarów kule. Największe miały średnicę do 60 cm, obwód wynosił nawet 135 cm.

Jak podają leśnicy:

 

Początkowo wygląda to tak jakby na łące pozostały rozrzucone, różnego rozmiaru piłki.

 

Jednak po bliższych oględzinach okazało się, że są to grzyby gatunku osiągającego ogromne rozmiary. Chodzi o purchawicę olbrzymią – gatunek należący do pieczarkowatych:

 

Zazwyczaj grzyb występuje pojedynczo, ale tutaj jest możliwość oglądania dużego skupiska. Purchawica była do roku 2014 objęta ochroną ścisłą. Młode osobniki są jadalne. Największym atutem są jednak rozmiary, które już z daleka budzą zainteresowanie.

 

Ogromne grzyby – fot. facebook/Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku

 

Co ciekawe, te olbrzymie grzyby można jeść:

 

Młode owocniki są jadalne. W Polsce jednak nie są zbyt chętnie wykorzystywane w celach spożywczych. Ze względu na swoje duże rozmiary często bywają natomiast niszczone. Zasługują na ochronę]. W Czechach są chętnie zbierane. Po pocięciu na plastry smaży się je i panieruje. Jiri Baier twierdzi, że można dość łatwo hodować je w przydomowym ogródku; wystarczy część dojrzałego owocnika zakopać w ziemi i podlewać.*

 

Ze znaleziska w Sosnowie można by zatem pzygotować spore danie!

POLECAMY: Biegał po Helu. Na plaży znalazł coś fantastycznego! (FOTO)

 

źródło: Nadleśnictwo Augustów

*cyt. wikipedia

Komentarze