Jak pomóc dziecku z nadwagą? Leszek Klimas podaje zaskakujące sposoby!

Leszek Klimas to Mistrz Świata Sylwetki Atletycznej 2019. Od wielu lat zajmuje się jednak prowadzeniem poradni dietetycznej o nazwie Efekt Klimasa.

Zajmuje się także prowadzeniem dietetycznym dzieci i na bazie jego doświadczeń powstała książka pt. „Jak pomóc dziecku z nadwagą. Efekt Klimasa”.

W swoim poradniku, Klimas podaje wskazówki dotyczące odchudzania dzieci. Niektóre z jego porad są zaskakujące!

 

https://www.instagram.com/leszek_klimas_efekt_klimasa/

 

Nadwaga u dzieci, otyłość u dzieci – przyczyny

Obecnie nadwaga i otyłość u dzieci są coraz częstszym zjawiskiem. Dodatkowe kilogramy to nie tylko problem zdrowotny i coraz gorsza kondycja fizyczna, ale też niska samoocena oraz często – naśmiewanie się czy hejt ze strony rówieśników.

 

Dlaczego jednak dzieci są coraz grubsze?

 

  • brak naturalnego ruchu – poprzednie pokolenia całe dnie spędzały „na dworze” – grały w piłkę, dziewczynki „w gumę”, bawiły się na trzepaku czy placu zabaw; obecnie ruch utożsamiany jest z dodatkowymi zajęciami sportowymi, a te – jak wiadomo – najczęściej są płatne, ponadto rodzice muszą tam wozić dzieci, co jest sporym wysiłkiem czasowym organizacyjnym. Efekt jest taki, że dzieci po szkole czy przedszkolu najczęściej lądują „przed ekranami”
  • niezdrowa żywność – większoś gotowych produktów dostępnych w sklepach jest wysoko przetworzona i sztuczna (te produkty poznacie po całej litanii składników), a jednocześnie wysokokaloryczna. Paradoksem jest jednak, że ta kaloryczna i wzbogacana minerałami czy witaminami żywność, bardzo często jest mało odżywcza. W efekcie dziecko może mieć nadwagę, a być niedożywione na poziomie komórkowym.

 

Jak odchudzać dzieci?

Leszek Klimas w swojej książce „Jak pomóc dziecku z nadwagą. Efekt Klimasa”, podaje następujące wskazówki dotyczące odchudzania. Jeśli chodzi o dietę to nietypowe jest to, że ekspert odradza liczenie kalorii:

 

  • NIE zaleca liczenia kalorii, a stosowanie zasady zdrowego talerza tj. połowę stanowią owoce i warzywa, 1/4 pełnoziarniste produkty zbożowe, 1/7 to zdrowe białko
  • jedzenie NORMALNYCH posiłków – czyli zamiast owocowych musów w tubce i najbardziej zdrowych fit batoników – dzieci powinny jeść normalne posiłki – naleśniki, jajka, zupy, zdrowe kolacje itp; posiłki gotujemy samodzielnie
  • nową dietę stosować powinna cała rodzina, dzięki czemu dziecko ma wsparcie od rodziców czy rówieśników

 

Leszek Klimas podaje zaskakujące sposoby na odchudzanie

Jeśli chodzi o ruch, to tu czeka nas spore zaskoczenie!

 

  • Leszek Klimas odradza forsowne treningi kardio. Uważa, że dzieci, które będą intensywnie ćwiczyć (a mają nadwagę lub otyłość) mogą narazić się na liczne kontuzje. Co więcej, taki sport będzie dla nich ogromnym wysiłkiem i może przynieść efekt odwrotny, a mianowicie zniechęcić do ruchu
  • Zalecane są za to… godzinne spacery. Jednak taki spacer powinien odbywać się w gronie całej rodziny i to bez względu na pogodę. Dzięki temu nie tylko zyskujemy naturalny ruch, ale też wzmacniamy więzi z dzieckiem
  • Dopiero, gdy dziecko zrzuci trochę kilogramów, można włączyć inne aktywności fizyczne – zgodnie z zainteresowaniami dziecka

 

 

Leszek Klimas – książka

W poradniku Leszka Klimasa znajdziemy także inspirujące historie jego małych pacjentów. Te historie sukcesu w odchudzaniu, mogą być bardzo inspirujące dla innych dzieci, które chcą schudnąć. Warto więc tę książkę czytać razem z dziećmi. Leszek Klimas podaje też przepisy na różne posiłki i zachęca do wspólnego gotowania razem z dziećmi.

Tym samym książkę sportowca wyróżnia kompleksowe podejście do odchudzania dziecka. Patrzymy bowiem nie tylko ma dziecko, które chce schudnąć, ale też na całą rodzinę, który takie proces odchudzania może scalać i wzmacniać.

 

Komentarze