Rosyjscy badacze udowodnili, że są na Ziemi stworzenia, która potrafią przetrwać w marsjańskich warunkach. A to znaczy, że podobne im formy życia mogą wciąż być na Marsie.
Naukowcy z Moskiewskiego Uniwersytetu im. Łomonosowa badali próbki gleby pochodzącej spod lodów Arktyki. Wykryli w nich sporo drobnoustrojów, które mimo niesprzyjających warunków rozkładały szczątki organiczne zamieniając je w metan.
Uczeni wybrali część z tych „arktycznych terminatorów” i postanowili sprawdzić jak poradzą sobie z zasymulowanymi warunkami marsjańskimi.
Temperatura na Marsie wynosi od -73 stopni przy równiku do nawet -125 na biegunach. Szczątkowa atmosfera sprawia, że powierzchnia planety jest bombardowana promieniowaniem słonecznym. Podobne warunki uczeni zasymulowali w specjalnej kapsule, w której umieścili bakterie.
Mimo tych morderczych warunków, część z nich przetrwała! Zależnie od gatunku ich populacja zmniejszyła się od 3 do 10 razy, ale najsilniejsze przeżyły. Biorąc to pod uwagę uczeni doszli do wniosku, że w takich warunkach proste organizmy na Marsie mogłyby przeżyć do 2 milionów lat na powierzchni, około 3,3 miliona lat tuż pod nią i nawet 20 milionów lat 5 metrów w głąb gruntu! To zaś może znaczyć, że niektóre z nich przetrwały aż do dziś.
Nie pozostaje nam nic innego niż uzbroić się w cierpliwość – jeśli na Marsie coś żyje do dziś, to powinno dożyć do momentu, w którym ludzie wylądują tam lub wyślą kolejny pojazd badawczy. Cokolwiek skrywa Czerwona Planeta, na pewno jest niesamowicie fascynujące!
nt.interia.pl/