Nawet 13 tys. złotych! Sejm przyjął NOWE świadczenie!

Sejm przyjął ustawę. Polacy dostaną nowe świadczenie. Nawet 13 tysięcy złotych.

Posłowie PiS, Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Koalicji Polskiej oraz Konfederacji zgodnie po pierwszym czytaniu przyjęli projekt. Oznacza to, że Polacy zesłani lub deportowani do ZSRR otrzymają po 200 zł za każdy miesiąc. Jednakże nie będzie to kwota niższa niż 2400 złotych.

Projekt został zgłoszony do Sejmu przez prezydenta Andrzeja Dudę. Zakłada on przyznanie jednorazowych świadczeń pieniężnych. Te mogą wynosić średnio 13,2 tys. złotych. Decydować będzie czas przebywania na zesłaniu.

Środki zostaną przyznane w wysokości proporcjonalnej do okresu przebywania danej osoby na zesłaniu albo deportacji w ZSRR. Każdy miesiąc przebywania na terytorium Związku Sowieckiego w wyniku represji w latach 1939-56, to dziś 200 zł od państwa. Kwota nie może być jednak niższa niż 2400 złotych.

– Te odszkodowania powinna wypłacać Rosja, ale Rosja nigdy do tego się nie przyzna i nigdy nie zapłaci. Rosja wyraźnie powiedziała: to nie jest ich sprawa. Rosja w ogóle tego nie uznaje –  powiedział sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Andrzej Dera. To on prezentował projekt parlamentarzystom w izbie niższej.

Według danych  Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych świadczenia przyznane przez sejm sfinansowane zostaną z budżetu państwa. Uprawnionych do ich pobierania może być nawet 22 tysiące osób. Łączny koszt wypłaty świadczeń szacuje się na 290 milionów złotych.Komentarze