Odkryto NOWY LEK zmniejszający śmiertelność z powodu koronawirusa!

Naukowcy z Johns Hopkins University School of Medicine rozpoczęli badania kliniczne nowego leku przeciwko ciężkiej postaci COVID-19, spowodowanej nadmierną reakcją układu odpornościowego – burzą cytokin.

To bloker alfa

Lek należy do blokerów alfa, a jego skuteczność przetestowano już w eksperymentach na myszach. Artykuł z wynikami badań został opublikowany w czasopiśmie „Journal of Clinical Investigation”.

Zastosowanie

Alfa-blokery hamują aktywność receptorów alfa-1 adrenergicznych, które reagują na adrenalinę i noradrenalinę i wpływają na zwężenie światła naczyń krwionośnych. Zazwyczaj są one przepisywane na choroby prostaty i wysokie ciśnienie krwi, ale mogą również potencjalnie wpływać na przekazywanie sygnałów komórkowych prowadzących do burzy cytokinowej.

Czym jest burza cytokinowa?

Burza cytokinowa to reakcja łańcuchowa prowadząca do zniszczenia zarówno tkanek dotkniętych patogenem, jak i tkanek sąsiednich. W rezultacie całe ciało obejmują procesy zapalne, które narażają pacjenta na ryzyko niewydolności i śmierci wielu narządów.

Badanie

Badanie z 2018 r. wykazało, że blokery alfa zmniejszają prawdopodobieństwo burzy cytokinowej u myszy z infekcją bakteryjną. Jednocześnie preparaty nie wpływały niekorzystnie na inne reakcje immunologiczne. W nowym badaniu naukowcy odkryli, że jeśli pacjent z COVID-19 zażywał leki blokujące receptory alfa w leczeniu innych chorób, wówczas miał zmniejszone ryzyko śmierci z powodu zespołu ostrej niewydolności oddechowej, który wymaga intensywnej opieki i mechanicznej wentylacji.

Ponieważ dowody nie stanowią mocnego argumentu na rzecz powszechnego stosowania alfa-blokerów w leczeniu COVID-19, naukowcy planują przeprowadzić badania, w których pacjenci będą przyjmować stopniowo, przez sześć dni, zwiększające się dawki leku zwanego prazosyną. Następnie będą monitorować poziom hospitalizacji i liczbę osób wymagających intensywnej opieki.

Prazosin jest lekiem stosowanym przede wszystkim w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi, objawów powiększonej prostaty i zespołu stresu pourazowego. Inne zastosowania mogą obejmować niewydolność serca i zespół Raynauda. Przyjmuje się go doustnie.

Źródło: CNN

Zdjęcie: PixabayKomentarze