Palisz e-papierosy? Uważaj! Możesz zachorować na…

Na przestrzeni ostatnich lat niebywale modne stało się palenie e-papierosów. Wielu z nas błędnie uważa, że są one w pełni bezpieczne dla zdrowia. Okazuje się, jednak że paląc nowoczesne, elektroniczne papierosy można zachorować na schorzenia układu oddechowego oraz sercowo-naczyniowego. Szczegóły poniżej. Koniecznie zapoznajcie się z tymi ważnymi informacjami.

E-papierosy to urządzenia elektroniczne, które podgrzewają ciecz i wytwarzają
aerozol lub mieszankę małych cząstek w powietrzu. Niektóre z nich kompletnie nie przypominają swoim wyglądem normalnego papierosa czy cygara. Elektroniczne papierosy mogą mieć różne rozmiary i kształty.

Palenie elektronicznych papierosów jest zmorą polskich szkół. Od 2011 roku aż sześciokrotnie wzrosła liczba polskich uczniów, którzy próbowali e-papierosa. Młodzież nie zdaje sobie sprawy, że e-papierosy tak samo jak tradycyjne papierosy uzależniają i wpływają negatywnie na zdrowie.

Badania naukowców dowodzą, że aerozol powstały wskutek użycia beznikotynowego płynu do e-papierosa także jest szkodliwy, ponieważ może on uszkadzać śródbłonek naczyń krwionośnych. Dodatkowo zwiększa on ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.

Elektroniczne papierosy może wywołać u nas choroby sercowo-naczyniowe a także schorzenia układu oddechowego. Istnieją udokumentowane przypadki, potwierdzająze zatrucie płynem pochodzącym z e-papierosów. Przypadki te dotyczą zarówno użytkowników dorosłych jak i nastoletnich.

Najnowsze doniesienia medialne (z 23 sierpnia 2019 r.) donoszą o pierwszej śmierci dorosłego pacjenta związanej z ciężką chorobą układu oddechowego. Zgon jest wiązany z użyciem e-papierosów.

Źródło: Facebook / MEN, GIS

Zobacz również: 18-latka od trzech lat paliła e-papierosy! Lekarze byli przerażani kiedy zobaczyli zdjęcie jej płuc!

Zdjęcie: PixabayKomentarze