Coraz częściej ofiarami, ale i sprawcami stają się dziewczynki. Co będzie dalej? Jaki jest dzisiejszy nastolatek? Liczby nie pozostawiają złudzeń – problem narasta.
Badania opublikowane w „Dzienniku Gazecie Prawnej” nie pozostawiają złudzeń – cyberprzemoc to zjawisko coraz powszechniejsze w naszym kraju. Już 20% nastolatków zetknęło się z nim i co ciekawe – większość z nich stanowią dziewczynki.
Badania przeprowadził Instytut Psychiatrii i Neurologii. Wynika z nich, że nastolatki coraz więcej czas spędzają w wirtualnej rzeczywistości. Ponad połowa dziewczyn w tym wieku spędza w Internecie ponad 3-4 godziny! W wypadku chłopców taki czas zadeklarowało znacznie mniej ankietowanych – 36%.
W 2012 roku zaledwie 5% z badanej młodzieży odpowiadało, że zetknęło się z cyberprzemocą. Teraz po 5 latach to już 4 razy więcej – 20%. Cyberprzemoc to wszelkie formy nękania przez sieć – złośliwe komentarze na portalach społecznościowych, rozpowszechnianie i/lub fabrykowanie materiałów kompromitujących, wyjawianie tajemnic i rozsyłanie zdjęć o charakterze seksualnym. Co ważne, coraz częściej ofiarami i sprawczyniami cybeprzemocy są młode dziewczyny.
Jest to problem, który z roku na rok może stanowić coraz większe zagrożenie dla młodych ludzi. Jak pokazują niektóre smutne przykłady – nie trzeba wcale komuś podbić oka, albo podrapać twarzy, żeby zrobić mu krzywdę. Czasem działania na pierwszy rzut nie widoczne mogą doprowadzić do o wiele większej tragedii niż moglibyśmy przypuszczać.
dgp/ foto: zdjęcie ilustracyjne/ screenshot/ youtube.com