Premier obiecał istotną rzecz. Mieszkańcy Śląska czekali na TO od lat

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Śląsk. W trakcie wizyty obiecał zrealizowanie ważnej inwestycji. Chodzi o odbudowę linii kolejowej 182 w ramach programu Kolej Plus. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli dotrzeć m.in. do lotniska w Pyrzowicach.

Zakończono już pierwszy etap Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus, który przygotowało Ministerstwo Infrastruktury. Do PKP Polskich Linii Kolejowych SA trafiło prawie sto wniosków.

– Kolej Plus to jest projekt cywilizacyjny i rozwojowy. To większy komfort życia wszystkich Polaków – powiedział Morawiecki.

Odbudowa i modernizacja linii kolejowej pomiędzy Tarnowskimi Górami a Zawierciem umożliwi połączenie portu lotniczego ze stacją Częstochowa przez stację Zawiercie oraz Katowice, Bytom przez stację Tarnowskie Góry. Prace obejmą również odbudowę łącznicy Tarnowskie Góry TGE – Gosek, co umożliwi powrót połączeń pasażerskich.

Fot. Pixabay

Planowane prace zakładają przywrócenie możliwości kursowania pociągów towarowych na całej długości linii kolejowej nr 182 . Roboty mają zakończyć się w 2023 r.

Jak informują przedstawiciele rządu, program Kolej Plus zakłada budowę i odbudowę lokalnych linii kolejowych dzięki współpracy rządu i samorządu. Cel programu to walka z wykluczeniem komunikacyjnym. Program umożliwi połączenie z miastami wojewódzkimi miejscowości liczących powyżej 10 tys. mieszkańców, które w tej chwili nie posiadają dostępu do kolei pasażerskiej lub towarowej.

– Realizacja programu oznacza przede wszystkim łatwiejszy dostęp do kolei pasażerskiej, lepsze warunki prowadzenia działalności gospodarczej oraz bezpieczniejsze podróżowanie po drogach – podaje rząd.

Na realizację Kolej Plus przeznaczono 6,5 mld zł do 2028 r. Zadania inwestycyjne mogą być sfinansowane w 85 procentach ze środków programu.

Zobacz także: Trwają kontrole sanepidu i policji. Za co możesz dostać mandat?

Fot. premier.gov.plKomentarze