Problem zdrowotny na wyjeździe – jak sobie z nim poradzić?

Przed wyjazdem mało osób zajmuje sobie głowę ewentualnymi chorobami. Ci bardziej przezorni zabierają ze sobą komplet najpotrzebniejszych lekarstw, jednak zdarza się, że pewnych chorób czy infekcji nie da się przewidzieć. Jeśli chcesz wiedzieć, co zrobić, gdy podczas wyjazdu będziesz potrzebował recepty – czytaj dalej.

 

Wyjeżdżając na wakacje lub wyjazd służbowy, skupiamy się przede wszystkim na najważniejszych kwestiach – spakowaniu najpotrzebniejszych rzeczy, rezerwacji noclegu w hotelu i ustaleniu planu na spędzenie czasu na miejscu. O możliwych kłopotach zdrowotnych zaczynamy z reguły myśleć dopiero wtedy, gdy się pojawią. Aby sobie z nimi poradzić, należy wiedzieć o kilku kwestiach.

 

Co zrobić żeby uzyskać receptę bez wizyty w przychodni?

Infekcje wymagające podania leków przepisanych od lekarza mogą zdarzyć się wszędzie. Często pojawiają się w najmniej odpowiednim momencie, kiedy nie jesteśmy na to przygotowani. Recepta elektroniczna to rozwiązanie pomagające w wielu nagłych sytuacjach. Pozwala uzyskać lekarstwa bez konieczności wizyty w przychodni.

Aby uzyskać receptę należy skorzystać z portali medycznych oferujących wizyty lekarskie online. Po rezerwacji i opłaceniu wizyty, odbywa się konsultacja z lekarzem. Do przeprowadzenia rozmowy wystarczy sprawny komputer lub telefon z podłączeniem do stabilnego internetu. Podczas wizyty online lekarz przeprowadzi dokładny wywiad. Będzie zadawał szczegółowe pytania, na które należy odpowiadać zgodnie z prawdą. Pozwoli to dokładnie poznać problem i określić możliwe metody leczenia.

Po poznaniu wszystkich objawów lekarz podejmie decyzje o tym jakie leki przepisać. Recepta zostanie wystawiona niezwłocznie i będzie gotowa do zrealizowania bezpośrednio po zakończeniu spotkania.

Może zdarzyć się tak, że lekarz zaleci dalsza diagnostykę i wykonanie szczegółowych badań. W takim przypadku nie należy nigdy ignorować wskazówek i bezwzględnie zastosować się do wytycznych lekarza.

Recepta elektroniczna może być zrealizowana w każdej aptece. Wystarczy podać farmaceucie wszystkie otrzymane od lekarza dane oraz swój numer PESEL.

Czy recepta online może być realizowana za granicą?

Choroba lub poważna infekcja dopadła Cię podczas wyjazdu zagranicznego i lekarz przepisał Ci inny rodzaj recepty? E-recepta transgraniczna – co to jest? – zastanawiasz się. To nic innego jak recepta, ale zapisana w taki sposób, żebyś mógł zrealizować ją zagranicą. Umożliwia wykupienie leków w niektórych krajach Unii Europejskiej oraz krajach EFTA, tj. Norwegii, Islandii czy Lichtensteinie. Niestety ilość krajów UE obsługujących recepty transgraniczne nie jest duża. Sukcesywnie rośnie z każdym rokiem, więc prawdopodobnie niebawem system będzie obowiązywał w całej wspólnocie. Wykupienie leków w aptece wygląda podobnie. Konieczne będzie dodatkowo okazanie dokumentu tożsamości.

 

Chorowanie podczas wyjazdu nigdy nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy. Na szczęście dzisiaj nowoczesne technologie umożliwiają szybki powrót do zdrowia, bez konieczności przerywania podróży.

 


ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Komentarze