Skutki Brexitu: „Nie tolerujemy innych języków niż angielski”

Skutki Brexitu czyli opuszczenia Wielkiej Brytanii ze wspólnoty Unii Europejskiej będziemy mogli obserwować już wkrótce. Dosyć ważną kwestią, która jest poruszana w naszych debatach jest taka: co z Polakami, którzy pracują na Wyspach. Muszą wrócić czy mogą zostać? Co ze świadczeniami socjalnymi, które Królestwo obdarowywało znaczą część mieszkańców Wielkiej Brytanii?

 

Światowe media już donoszą o pierwszym efekcie brexitu w miejscowości Norwich. Pojawiło się tam dosyć nietypowe ogłoszenie, a raczej swoisty apel do wszystkich mieszkańców. Co ciekawe niektórzy już widzą w tym „mowę nienawiści”, „ksenofobię”, itd.

 

Tylko po angielsku

Jak już wspomnieliśmy, w Norwich od kilku dni (jeszcze przed oficjalnym wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej) mieszkańcy mogli napotykać na dosyć niespotykany apel. Autor zatytułował go hasłem: „Happy Brexit Day” (z ang. Szczęśliwego dnia Brexitu). Dalej pisał: „Nie będziemy tolerować innych języków niż język angielski”. W przeciwnym razie, jeśli czyjś język ojczysty jest różny od języka królowej Elżbiety II, musi jak najszybciej opuścić Wielką Brytanię.

Skutki brexitu

Mike Stonard, członek rady miasta Norwich w rozmowie z „Eastern Daily Press” powiedział: „Absolutnie potępiam ten odrażający plakat. To przestępstwo i wzywanie do nienawiści”. Jak podaje „Guardian” sprawę bada lokalna policja za czyn niedozwolony tj. „wzywanie do nienawiści”. Jak mówi jeden z mieszkańców Norwich: „My jako mieszkańcy tego cudownego miasteczka jesteśmy z niego dumni: z jego historii oraz z tego, że jesteśmy Brytyjczykami. A ten plakat jest po prostu mało ważny. Nie brałbym tego na poważnie. U nas wszyscy są mile widziani”.

 

ZOBACZ: Abp Gądecki: „Potrzebujemy nawrócenia ekologicznego”

 

„Teraz Polska” ?

Pojawia się teraz w mediach wiele pytań odnośnie do ewentualnego wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Opozycja (PO-KO) uważa, że Prawo i Sprawiedliwość za wszelką cenę do tego dąży. Jednak jak mówią posłowie od Kaczyńskiego: „Polska będzie w Unii. Nie ma mowy o żadnym Polexicie”.

 

 

Źródło: Twitter, natemat.pl, foto: Pixabay

Komentarze