SZOKUJĄCE słowa AMERYKAŃSKIEGO ANALITYKA! „Polska i Ukraina stworzą WSPÓLNE PAŃSTWO!”

Amerykański analityk twierdzi, że Polska wspólnie z Ukrainą może odegrać kluczową rolę na świecie. Potrzebne jest jednak utworzenie unii polsko-ukraińskiej, która będzie przypominać Rzeczpospolitą Obojga Narodów.

Unia z Ukrainą?

Dziennik Fakt przytacza wizję amerykańskiego analityka- Dalibora Rohaca z magazynu Foreign Policy, który analizuje sytuację w krajach europejskich po wojnie na Ukrainie. Analityk stawia przed Polską odpowiedzialne zadanie. Rohac przypomina czasy, kiedy to w naszym regionie dominowała Rzeczpospolita Obojga Narodów. Wówczas Polska z Litwą pełniły kluczową rolę i zajmowały ogromny obszar. Analityk chce, żeby powstał podobny twór polityczny po wojnie na Ukrainie. Polska miałaby ze swoim wschodnim sąsiadem stworzył kraj federalny. Fakt cytuje słowa amerykańskiego analityka:

 

Oba kraje stoją w obliczu zagrożenia ze strony Rosji. Dziś Polska jest członkiem UE i NATO o dobrej reputacji, podczas gdy Ukraina jest chętna do przystąpienia do obu organizacji- podobnie jak Wielkie Księstwo z przeszłości, pragnące stać się częścią schrystianizowanej Europy

Potęga militarna?

Dalibor Rohac twierdzi, że zjednoczenie Polski i Ukrainy przyniesie wiele pożytku. Analityk tłumaczy:

Polska i Ukraina tworzą wspólne państwo federalne lub konfederacyjne, łącząc swoją politykę zagraniczną i obronną oraz niemal natychmiast wprowadzają Ukrainę do UE i NATO. Unia polsko-ukraińska stałaby się drugim, co do wielkości krajem w Unii Europejskiej i prawdopodobnie największą potęga militarną

Amerykański analityk twierdzi, że jest to jak najbardziej realne, ponieważ Polska wprowadziła już działania, które mają zbliżyć społeczeństwo polskie i ukraińskie. Co myślicie o przewidywaniach Amerykanina? Powinno powstać państwo polsko-ukraińskie?

 

Zdjęcie: Facebook/ Kancelaria Prezydenta RP

Komentarze