Tchórzewski: Decyzje prywatyzacyjne w energetyce szkodliwe dla państwa

W dłuższej perspektywie prywatyzacja spółek energetycznych była szkodliwa dla państwa – ocenił Krzysztof Tchórzewski, minister energii z PiS.

Jak informuje portal wnp.pl, minister podsumowując rządy PO-PSL, powiedział, że przez 7,5 roku rządy pozorowały restrukturyzację w sektorze górnictwa węgla kamiennego.
— Z tych 8 lat, 7,5 oceniam negatywnie, a nawet szkodliwie – podkreślił minister Tchórzewski.

Zdaniem ministra negatywnie należy ocenić decyzje dotyczące prywatyzacji spółek energetycznych.
— Energetyka jest podstawowym narzędziem gospodarczym państwa. To od energetyki zależy, czy państwo się rozwija, czy może tworzyć miejsca pracy, czy może tworzyć nowe przedsiębiorstwa – skomentował szef resortu energii. — To decyzje w dłuższej perspektywie szkodliwe dla państwa – oświadczył Tchórzewski.

Według ministra spółki energetyczne, po skończeniu niezbędnych dla bezpieczeństwa kraju inwestycji między innymi w Opolu, Kozienicach czy w Ostrołęce, „praktycznie stracą możliwości kredytowe, zarówno w zakresie modernizacji, rozwoju i nowych inwestycji”. Tymczasem – jak dodał – w najbliższych latach niezbędne będzie zainwestowanie nawet 40 miliardów złotych między innymi w nowe moce.

Jak się okazuje, działania koalicji PO-PSL również w energetyce nie były dla Polski dobre. Ostatecznie i tak za wszystko zapłaci albo podatnik, albo konsument wyższymi cenami prądu. Z drugiej strony tylko ta krytykowana przez PiS prywatyzacja może wyciągnąć polskie górnictwo z dołka.

Zobacz także: Polacy przez rządy PO-PSL stracili 340 mld zł!

Natalia W.

Komentarze