To będą NAJDROŻSZE święta Bożego Narodzenia! Za jajka zapłacimy aż…

Ta wiadomość chyba nikogo nie ucieszy. Ale to będą najdroższe święta Bożego Narodzenia! Ceny w porównaniu z ubiegłym rokiem oszalały! Wszystko niemal poszło w górę, a za jajka zapłacimy…

 

Za ponad dwa tygodnie będziemy obchodzić święta Bożego Narodzenia. Nie wszyscy, bo na przykład pani poseł Klaudia Jachira obchodzić będzie święto „przesilenia zimowego”. Ale zdecydowana większość narodu polskiego jednak usiądzie do stołu wigilijnego. Będziemy się spotykać w rodzinnym gronie przy stole, na którym towary będą baaardzo drogie!

 

Jak podaje redakcja Onet.pl ceny w dyskontach i marketach są średnio wyższe o ponad 30 procent niż w ubiegłym roku! Niemal wszystko poszło w górę: chleb, jaja, śledzie, mięso, mleko. Na przykład cena śledzi w oleju podrożała o prawie 50 procent!  Eksperci ostrzegają, aby jak najszybciej zaopatrzyć się na święta Bożego Narodzenia. Bo z dnia na dzień ceny  będą jeszcze bardziej szły do góry! Im bliżej Wigilii tym więcej będziemy przepłacać.

 

Dlaczego ceny artykułów spożywczych tak diametralnie rosną? Jak mówi ekonomista Marek Zuber: „To wypadkowa kilku czynników. Po pierwsze rosną koszty pracy, np. przy zbiorach i w przetwórstwie. Druga rzecz, to wzrost cen energii, Kowalski miał ceny zamrożone, ale firmy nie. Po trzecie to różne sytuacje na rynkach, jak choroba świń w Chinach, która wpłynęła na ceny wieprzowiny, czy susze latem. Po czwarte – za niektóre towary importowane rozliczamy się w dolarach, który umacnia się wobec złotego, więc zapłacić trzeba więcej”

 

ZOBACZ TEŻ: W tym hostelu mogą przebywać jedynie alkoholicy! Hostel dla alkoholików powstał w…

 

Te wszystkie czynniki sprawiają, że za schab bez kości płacimy ok. 18,70 zł (w 2018 – 15,30), kilogram cytryn 7,65 zł (w 2018 –  5,16), a za 10 sztuk jajek 5,57 zł (w 2018 – 4,94). No naprawdę, wesołe będą święta.

 

Źródło: Onet.plKomentarze