TO robi już jedna dawka szczepionki?! Lekarze są podzieleni.

Jedna dawka szczepionki przeciwko koronawirusowi zapewnia wystarczającą ochronę?

Amerykańscy naukowcy są sceptyczni wobec podawania jednej dawki szczepionki preparatu Pfizera i Moderny. Jedna dawka ma nie zapewniać wystarczającej ochrony przed zakażeniem.

 

-Stosowanie jednej dawki to poruszanie się na ślepo – wyznał Arnold Monto, przewodniczący panelu doradczego FDA, który jednocześnie doradza prezydentowi USA Joe Bidena.

– Jeśli ktoś zamierza zrobić coś innego, niż postępować zgodnie z badaniami przedstawionymi FDA, niech pokaże mi, że ten efekt jednej dawki jest trwały” – dodaje Monto.

Jak ocenia ekspert schemat dwóch dawek jest najlepszy jeśli weźmiemy pod uwagę szczepionki Pfizera i Moderny. Jak wskazuje „The Wall Street Journal” niektórzy naukowcy oraz członkowie Kongresu wzywają do zmiany schematu podawania wszystkich szczepionek na jedną dawkę.

– Potrzebujemy wysokiego poziomu przeciwciał, który gwarantują dwie dawki, aby poradzić sobie z różnymi wariantami koronawirusa – mówi środowisko lekarskie.

W treści listu z 2 marca przesłanego do pełniącego obowiązki ministra zdrowia i opieki społecznej Norrisa Cochrana, czytamy, że wzywa się ministerstwo do „jak najszybszego rozważenia wydania zmienionego zezwolenia na stosowanie szczepionek w nagłych wypadkach”. Taka decyzja mogłaby spowodować jednorazowe użycie szczepionek Pfizer i Moderna.Komentarze