USA chcą podpisać umowę TTIP pomimo Brexitu

Stany Zjednoczone potwierdziły, że mimo Brexitu i rosnącej opozycji Francji chcą do końca 2016 roku zawrzeć negocjowaną między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi umowę o partnerstwie handlowo-inwestycyjnym TTIP.

— Naszym celem pozostaje kontynuowanie pracy z UE w celu zawarcia w tym roku ambitnego, całościowego porozumienia wysokiej jakości – oświadczył specjalny przedstawiciel USA ds. handlu Michael Froman.

Jak informuje Polsat News, Manuel Valls, lewicowy premier Francji, ocenił, że nie może być zgody na negocjowaną od 2013 roku umowę TTIP, ponieważ negocjacje nie idą w dobrą stronę.

Na początku maja organizacja Greenpeace opublikowała poufne dokumenty z negocjacji nad porozumieniem TTIP, oceniając, że planowana umowa przyczyni się do obniżenia obowiązujących w UE norm bezpieczeństwa żywności i standardów środowiskowych. Greenpeace zażądała wstrzymania negocjacji.

TTIP ma doprowadzić do stworzenia największej strefy wolnego handlu na świecie. Według niektórych ekspertów i przedsiębiorców skutki umowy mogą być przerażające.

Zobacz także: Polska będzie pierwszym krajem, który straci na TTIP

BRKomentarze