USA: Rewolucja Trumpa, dymisja szefa Pentagonu

Donald Trump, po przegranych wyborach prezydenckich, zwolnił sekretarza obrony Marka Espera. Znany jest już nowy kandydat. Powodem dymisji był narastający konflikt.

 

Donald Trump i Mark Esper
Źródło: REUTERS

Dziś na Twitterze, obecny prezydent Stanów Zjednoczonych, ogłosił nominację na nowego szefa Pentagonu. Miejsce ustępującego Marka Espera zajął Christoper Miller, dotychczasowy dyrektor Narodowego Centrum Antyterrorystycznego. 

Miło mi poinformować, że Christopher C. Miller, bardzo szanowany dyrektor Narodowego Centrum Antyterrorystycznego (jednogłośnie potwierdzony przez Senat), będzie pełnił obowiązki sekretarza obrony ze skutkiem natychmiastowym. Chris wykona ŚWIETNĄ robotę! Mark Esper został zdymisjonowany. Chciałbym mu podziękować za jego służbę.

 

Mark Esper był już od pewnego czasu na celowniku prezydenta USA. Według amerykańskich mediów, głównym powodem eskalacji konfliktu mogła być dezaprobata Espera wobec pomysłu Trumpa, aby użyć wojskowych w czynnej służbie do tłumienia protestów w Stanach Zjednoczonych. Manifestacje miały związek ze śmiercią George’a Floyda, do którego śmierci przyczynili się funkcjonariusze tamtejszej policji. Według informacji podanych przez CNN, list z rezygnacją szefa Pentagonu przygotowany był już od kilku tygodni, a sam prezydent szukał skutecznego sposobu, aby pozbyć się go ze swojej administracji.

 

Esper w 2019 roku był faworytem Senatu, który poparł jego kandydaturę w stosunku 90 do 8, i został drugim w historii prezydentury Donalda Trumpa sekretarzem obrony. Był następcą Jamesa Mattisa, który odszedł w skutek decyzji prezydenta Stanów Zjednoczonych, dotyczącej wycofania amerykańskiego korpusu z Syrii podczas wojny ze specjalnymi oddziałami islamskich bojowników (ISIS), przez co przestał wspierać kurydyjskich sojuszników, walczących na froncie.

Komentarze