Uwaga kierowcy! Szykują się zmiany w przepisach drogowych. Musisz o nich wiedzieć!

Uwaga kierowcy! Szykują się zmiany w przepisach drogowych. Musisz o nich wiedzieć!

Już niedługo w życie wejdą nowe przepisy drogowe o których powinien wiedzieć każdy kierowca! Czego dokładnie będą dotyczyć?

Jednymi z ostatnich, dużych zmian dotyczących przepisów drogowych było m.in. wprowadzenie obowiązki jazdy na suwak czy obowiązek tworzenia korytarza życia weszły. Zmiany zagościły w kodeksie drogowym już na stałe. W tym roku również szykują się spore zmiany przepisów drogowych, o których powinien wiedzieć każdy kierowca. Zmieni się naprawdę sporo. Czego dokładnie będą dotyczyć nowe przepisy?

Nowe przepisy drogowe. 

Od lipca obowiązywać będzie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. Przewiduje ona m.in. odebranie prawa jazdy w momencie przekroczenia limitów prędkości o więcej niż 50 km/h również w terenie niezabudowanym. Ponadto, zmiany mają dotyczyć także wyrównania prędkości dopuszczalnej w terenie zabudowanym, bez względu na porę dnia do 50 km/h. Ma to na celu poprawę ochrony życia obywateli w okolicy m.in. przejść dla pieszych.
Zasady mają dotyczyć także zwiększenia kar dla tych, którzy nie przestrzegają zasad. Piraci drogowi pędzący w terenie niezabudowanym z prędkością większą o 50 km/h niż obowiązująca muszą liczyć się z wysokimi karami pieniężnymi.

Bezpieczeństwo pieszych. 

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym znacznie poprawi bezpieczeństwo pieszych. Premier Mateusz Morawiecki zapowiada  wprowadzenie bezwzględnego pierwszeństwa pieszych na przejściach. Kierowca musiałby go przepuścić nawet wtedy, gdy nie tylko już się na nim znajduje, ale także wówczas, kiedy się zbliża do „zebry”. Głównie ze względu na to, że sporo wypadków dzieje się za sprawą tego, że piesi są dla kierowców po prostu słabo widoczni.

 

 

Buspasy przeznaczone nie tylko dla autobusów

Kolejnym pomysłem rządzących, które dotyczy zmian w ruchu drogowym jest zgoda na to, aby buspasami mogły jeździć samochody, którym podróżują co najmniej 4 osoby. Już dziś mogą z buspasów korzystać samochody elektryczne, a na niektórych odcinkach także motocykliści i taksówki

 

źródło: gazeta pomorska, fot. pexelsKomentarze