WOJNA może wybuchnąć w każdej chwili

Ktokolwiek wywoła wojnę na Półwyspie Koreańskim, „będzie musiał wziąć na siebie historyczną odpowiedzialność i zapłacić za to cenę” – oświadczył w piątek w Pekinie szef MSZ Chin Wang Yi po tym, jak prezydent USA Donald Trump po raz kolejny zagroził Korei Północnej.

 

Wang ostrzegł, że konflikt w związku z kryzysem wokół Korei Północnej „może wybuchnąć w każdym momencie” i „nikt nie wyjdzie z niego zwycięsko”. Dodał, iż „dialog jest jedyną drogą wyjścia z sytuacji”.

 

Komentarze szefa chińskiego MSZ pojawiły się na konferencji prasowej zorganizowanej w Pekinie z okazji wizyty ministra spraw zagranicznych Francji Jeana-Marca Ayrault. Według Wanga „wygrana nie przypadnie temu, kto używa najmocniejszych słów, czy najbardziej pręży muskuły”. Wang nie odniósł się bezpośrednio do ostatnich komentarzy Trumpa.

 

We wtorek Trump po raz kolejny ostrzegł reżim Korei Płn. „Korea Północna szuka kłopotów. Jeśli Chiny postanowią pomóc, byłoby świetnie. Jeśli nie, rozwiążemy ten problem bez nich! USA” – prezydent napisał na Twitterze, odnosząc się do rozwijania przez Pjongjang programu zbrojeń nuklearnych i programu rakietowego. W sobotę USA wysłały w kierunku wybrzeży Korei Płn. lotniskowiec USS Carl Vinson, kilka niszczycieli oraz krążowników rakietowych.

 

PAP
kd

Komentarze