Katar, kaszel, ból gardła lub – co gorsza – gorączka! Nikt z nas nie chce chorować latem. Jak więc sobie radzić z wakacyjnym przeziębieniem?
Po pierwsze – zapobiegać
W większości przypadków, wakacyjne przeziębienia to tylko skutek naszego postępowania, ponieważ wystawiamy nasz organizm na znaczne skoki temperatur.
Jakich zachowań i sytuacji unikać?
- zbyta chłodna klimatyzacja w domu, samochodzie czy w sklepie – różnica pomiędzy nagrzanym powietrzem na zewnątrz a schłodzonym to czasem nawet 30 stopni!
- zimne napoje i lody – możemy je spożywać, ale powoli i w niezbyt dużych ilościach
- nadmierne schładzanie poprzez kąpiel – na nagrzanej plaży może być 50 stopni, podczas gdy woda może być nadal chłodna
- rześkie poranki i chłodne wieczory – mogą być zdradliwe, szczególnie po upalnym dniu
- górskie wycieczki, zwiedzanie jaskiń czy podziemi – pamiętajmy, że w górach powietrze jest znacznie chłodniejsze, podobnie pod ziemią, dlatego warto mieć coś cieplejszego
- siadanie na zimnym – głazy czy kamienne murki
Po drugie – leczyć
Letnie przeziębienie w leczeniu niewiele różni się od zimowego. Z tą różnicą, że nie musimy się specjalnie opatulać 🙂
W przypadku niewielkiego przeziębienia najlepiej zastosować domowe sposoby – dużo płynów, woda z miodem i cytryną, napary z malin itp.
Jeśli jednak mocno dokucza nam katar, kaszel czy ból gardła, warto sięgnąć po specyfiki udrażniające nos, syropy na kaszel czy tabletki na ból gardła. Silniejsze przeziębienie możemy leczyć produktami na objawy przeziębienia i grypy.
Dodatkowo warto włączyć do diety produkty bogate w witaminę C i generalnie – sporo płynów, dużo owoców i warzyw. A na przyszłość nie fundować swojemu organizmowi szoków termicznych 🙂
fot. pixabay