Chcesz płacić MNIEJ za wywóz śmieci?! Jest na to prosty sposób!

Opłaty za wywóz śmieci są obecnie wysokie i stale rosną. Jest jednak sposób na to aby płacić mniej za ich wywóz. Jest do tego potrzebna jedna rzecz.

Wyższe opłaty za wywóz śmieci, to rezultat m.in. nowych obowiązków, które są nakładane na gminy. Gospodarstwa domowe, które chciałyby zaoszczędzić na śmieciach mogą zastosować pewien sposób ich segregacji aby płacić mniej za ich wywóz.. Dotyczy to jednak tylko właścicieli działki czy ogrodu. Albowiem na takim terenie istnieje możliwość postawienia przydomowego kompostownika.

 

ZOBACZ TAKŻE: Tak ZROBISZ NAJPROSTSZĄ MASECZKĘ na świecie! Nie potrzebujesz nawet igły i nici!

 

– Umożliwia to nowelizacja ustawy śmieciowej, ale zwolnienie nie jest automatyczne. Musi je wprowadzić gmina i to od niej zależy też wysokość obniżki. Jeśli już wprowadzi takie rozwiązanie, właściciel domu musi poinformować, czy korzysta z kompostownika, robi to w deklaracji śmieciowej.poinformowała „Rzeczpospolita”.

 

Różnica w opłatach w niektórych miejscach w Polsce jest wysoka. Przykładem jest gmina Izabelin w której stawka za wywóz śmieci wynosi obecnie 33 zł na osobę. Gospodarstwa domowe, które zdecydują się na przydomowy kompostownik zapłacą 6 zł mniej na osobę. Natomiast w gminie Książki ta różnica  jest symboliczna. Opłata za segregowane odpady wynosi tam 16 zł od osoby. Mając kompostownik opłata jest obniżana jedynie o 50 gr na każą osobę.

 

Dla porównania w stolicy, gdzie obniżki za kompostowanie obowiązują od marca, obniżka wynosi 4 zł. Oznacza to, że osoba posiadająca dom czy działkę z kompostownikiem zapłaci nie 94 zł a 90 zł.

 

 

źródło: rzeczpospolita

fot. pixabayKomentarze