Dziecko w klimatyzowanym aucie. O tym MUSISZ pamiętać!

W trakcie lata i szczególnie podczas upałów powinniśmy dbać o to, by nie przegrzać dziecka. Jednak równie ważne są zasady dotyczące korzystania z klimatyzacji.

Gdy na dworze panują upały, klimatyzacja wydaje się być prawdziwym błogosławieństwem. Zdarza się jednak, że przesadzamy ze schładzaniem auta i – szczególnie u dzieci – może się to skończyć poważnym przeziębieniem. A tego w czasie urlopie nikt sobie nie życzy.

O czym warto pamiętać podróżując z dzieckiem w klimatyzowanym samochodzie?

 

zdjęcie ilustracyjne – pixabay

 

Jaka temperatura w samochodzie dla dziecka?

 

Pediatra Łukasz Grzywacz zwraca uwagę na cztery kwestie:

 

  1. Przed wejściem do samochodu – wywietrzyć go otwierając drzwi i okna, aby zmienić powietrze
  2. Latem auto bardzo się nagrzewa i w środku temperatura może osiągnąć nawet 60 stopni. Jeśli więc podróżujemy z dzieckiem, warto włączyć chłodzenie na wcześniej. Wtedy też powinniśmy ustawić kierunek nawiewu w taki sposób by nie dmuchał na twarz i szyję dziecka oraz jego klatkę piersiową
  3. Temperatura, jaką ustawiany w klimatyzacji nie powinna być niższa niż 6-10 stopni od tej panującej na zewnątrz. Jeśli za bardzo schłodzimy auto, a potem wyjdziemy na nagrzane powietrze – możemy się przeziębić.
  4. Dodatkowo, aby uniknąć nagłej zmiany temperatury, pod koniec podróży wyłączmy klimatyzację i otwórzmy okna, aby temperatura w aucie wyrównała się z tą panującą na zewnątrz.

 

Być może nie wszystkie porady będą realne dla każdej osoby podróżującej z dzieckiem. Warto je jednak wziąć pod uwagę i wdrażać w miarę możliwości.

 

>>>Chłopiec połknął 40 gum do żucia. Oto CO stało się z jego brzuchem!

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Łukasz Grzywacz (@tatapediatra)

Komentarze