Fala upałów, a potem atak zimy! Meteorolodzy nie dowierzają

Luty przyniósł ze sobą ekstremalnie wysokie temperatury w południowej Europie. Jaka pogoda czeka nas w dalszej części miesiąca?

Początek miesiąca przyniósł ekstremalnie wysokie temperatury w Hiszpanii, południowej Francji i północno-zachodnich Włoszech. W kierunku Europy zbliża się jednak masa zimnego powietrza. Synoptycy prognozują gwałtowny spadek temperatur i intensywne opady śniegu. Jakiej pogody możemy spodziewać się w Polsce?

 

ZOBACZ TAKŻE: Nowe doniesienia ws. koronawirusa! Naukowcy twierdzą, że…

 

Pogoda w nowym roku 2020 zaskakiwała nas niemalże przez cały styczeń. Początek lutego był bardzo ciepły, meteorolodzy odnotowali w Europie rekordowe temperatury między inntmi w Turynie i Cuneo we Włoszech. Tam termometry pokazały prawie 27 stopni Celsjusza. Do 24 stopni wzrosła też temperatura w południowej Szwajcarii. Portal severe-weather.eu poinformował, że w hiszpańskiej Walencji odnotowano temperaturę o blisko 29 stopniach Celsjusza.

W ciągu najbliższych dni mieszkańcy Polski mogą spodziewać się oblodzenia, śniegu i silnego mrozu. Temperatury spadną poniżej zera. W sieci pojawiły się nagrania z południowych regionów kraju, które zasypał śnieg.

Przelotne opady śniegu nad Polską przechodzić będą już w środę. Najwięcej spadnie go tradycyjnie w górach. „W ciągu ubiegłej doby na Kasprowym Wierchu spadło 55 cm świeżego puchu, a w Zakopanem 20 cm” – informuje IMGW.

 

Nad krajem pojawiły się też fale chłodnego powietrza, w większości Polski słupki rtęci tylko nieznacznie będą wychylać się ponad 0 st. C. Zdaniem meteorologów, najbliższe dni mają być najchłodniejszymi tej zimy.

źródło: severe weather, IMGW

fot. twitter

Komentarze