Jest DECYZJA ws. szczepionki przeciwko COVID-19! Czy była nieskuteczna?!

Komisja Europejska zdecydowała ws. szczepionek Pfizera i BioNTech. Informację potwierdził rzecznik KE.

KE sfinalizowała umowę z Pfizer i BioNTech – powiedział w poniedziałek PAP rzecznik Komisji Stefan De Keersmaecker. To już druga umowa na dostarczenie szczepionki z firmą Pfizer i BioNTech. 75 mln dawek z tego zamówienia ma zostać dostarczona w II kwartale. Kolejne dostawy realizowane będą w III i IV kwartale.

W zeszłym roku KE podpisała umowę z Pfizer/BioNTech na dostawę 300 mln dawek. Aneks do umowy pozwala członkom UE zakupić 600 mln od obydwu firm.

W poniedziałek opublikowano wynik badań, które wskazują, że zarówno szczepionka BioNTech i Pfizer jest skuteczna przeciwko wariantom wirusa SARS-CoV-2 z Wielkiej Brytanii i RPA. Testy laboratoryjne wykazały, że we krwi 20 zaszczepionych osób znajduje się wystarczająco dużo przeciwciał, które neutralizują kluczowe mutacje wariantów koronawirusa.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Pfizer i University of Texas nie ma aktualnie potrzeby tworzenia nowej szczepionki przeciwko pojawiającym się wariantom. Zewnętrzni eksperci ocenili wyniki. Ich zdaniem narastająca ewolucja wirusa SARS-CoV-2 wymaga ciągłego monitorowania zmian oraz badań w zakresie ich konsekwencji dla skuteczności opracowanych szczepionek.

 Komentarze