Kiedy zakończą się obostrzenia i wyjdziemy z pandemii? Ważne słowa Mateusz Morawieckiego

Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla Gazety Polskiej powiedział, kiedy możemy liczyć na wyjście z pandemii oraz pozbycie się obostrzeń. Mówił on jednak również o ewentualnej trzeciej fali koronawirusa.

 

W ostatnim czasie w Polsce ogłoszone zostały kolejne obostrzenia. Tyczyć się one będą okresu od 28 grudnia do 17 stycznia. Wówczas zamknięte będą wszelkie hotele, stoki narciarskie oraz galerie handlowe. Obowiązywać będzie też godzina policyjna podczas Sylwestra oraz zakaz przemieszczania się. W najbliższych dniach rozpocząć mają się również szczepienia na koronawirusa w Polsce. W nich właśnie Mateusz Morawiecki widzi nadzieję na wyjście z pandemii. Przyznał, że są one światełkiem w tunelu.

 

„Jesteśmy przygotowani na szybkie szczepienia, wszystko jest gotowe. Ale musi być też pozytywna odpowiedź ze strony społeczeństwa – przestrzeganie ograniczeń i szczepienie się” – powiedział w wywiadzie dla Gazety Polskiej. „Jeśli dostawy preparatów będą przebiegać według planu i ludzie masowo będą zgłaszać się do zaszczepienia, to w drugim kwartale przyszłego roku zaczniemy powoli wychodzić z epidemii” – dodał premier Polski.

 

„Będziemy wracać do normalności. A być może latem będziemy mogli się cieszyć niemal jej pełnią” – podkreślił Mateusz Morawiecki.

 

W swojej wypowiedzi odniósł się on również do wprowadzonych niedawno kolejnych obostrzeń. „Proszę przypomnieć sobie, jak szybko przyrastała druga fala. Jak szybko liczby zakażonych się zwielokrotniały. Zaczynaliśmy od kilkuset, a skończyliśmy na prawie 30 tysiącach. A dzisiaj nie startujemy z poziomu kilkuset, tylko około 10-12 tysięcy – tłumaczył premier. Gdyby założyć, iż ta trzecia fala doprowadzi tylko do pięciokrotnego wzrostu, to mielibyśmy 50 tysięcy chorych każdego dnia. To by oznaczało wyczerpanie możliwości naszego systemu zdrowotnego, jego załamanie. Wtedy nasza czwarta linia obrony, szpitale rezerwowe, mogłaby nie wystarczyć” – stwierdził.

 

Mateusz Morawiecki zaznaczał również, że wprowadzane ograniczenia nie mają na celu kogoś pognębiać i nie są wprowadzane dla widzimisię. Maja one zapobiec kolejnej fali pandemii i „uchronić przed tragedia”.

 

Źródło: RMF 24

Foto: You Tube/ Onet News (zrzut ekranu)

Komentarze