Kupiłeś mieszkanie? TE firmy mogły wprowadzić cię w błąd!

Kupiłeś mieszkania od Infinity Zieleniec Ski&Spa, CGA Invest oraz grupy Gent Holding? UOKiK postawił tym firmom zarzuty. Są poważne!

Wątpliwości prezesa urzędu budzi m.in. forma informowania o zasadach finansowania inwestycji i wysokości stopy zwrotu.

– Porównaliśmy treść materiałów reklamowych z umowami zawieranymi w sprawie zakupu lokali w inwestycjach. Postawione zarzuty dotyczą m.in. reklamowania w materiałach reklamowych zawyżonej stopy zwrotu. W każdym z trzech przypadków liczona jest ona od kwoty niższej niż ta, którą inwestor musi ponieść na zakup lokalu. To sprawia, że biorąc pod uwagę duże ryzyko wiążące się z inwestycją w condohotele, oferowana konsumentom stopa zwrotu może nie być tak atrakcyjna, jak wskazywałyby na to informacje prezentowane przez spółki. Także inne informacje, prezentowane przez spółki, mogły wprowadzać konsumentów w błąd poprzez wykreowany obraz stabilnej i bezpiecznej inwestycji – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Prezes UOKiK wszczął postępowania w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów przeciwko: CGA Invest (dawniej Czarna Góra Apartamenty), Infinity Zieleniec Ski&Spa oraz przedsiębiorcom z grupy Gent Holding (Gent Holding, Gent Fund, Equal Real Estate).

Dwie pierwsze spółki zbudowały Czarną Perłę w Stroniach Śląskich i realizują INFINITY Zieleniec Ski & Spa w Dusznikach-Zdroju, a Gent Holding buduje prywatny akademik w Krakowie przy al. Jana Pawła II.

Fot. Pixabay

Według UOsKiK zakup lokalu w condohotelach (Infinity Zieleniec Ski&Spa, CGA Invest) może być ryzykowny, bo przedsiębiorcy nie stosują żadnych środków ochrony wpłat.

Ponadto firmy nie udzielają lub udzielają błędnych informacji o finansowaniu inwestycji (Infinity Zieleniec Ski&Spa, CGA Invest oraz Gent Holding).

Zarzuty dotyczą też sposobu informowania o stopie zwrotu. Jest ona liczona od kwoty niższej, czyli od ceny netto lokalu – bez 23-procentowego podatku VAT.

Postępowanie może zakończyć się wydaniem decyzji i nałożeniem kary finansowej w wysokości do 10% rocznego obrotu danego przedsiębiorcy.

Zobacz także: Biedronka i inne markety mogą łamać prawo. Poszkodowani są…

Fot. PixabayKomentarze