Możesz pójść na PRZYMUSOWY urlop?! Przepisy są JASNE!

Czy możesz pójść na przymusowy urlop? Przepisy w tej sprawie są jasne! Co mówią?

Chodzi urlopy wypoczynkowe na świadczeniu postojowym? Czy pracodawca może skierować nas na zaległy urlop bez naszego wniosku?

– Urlop wypoczynkowy jest udzielany pracownikowi na jego wniosek, w terminie dla niego dogodnym, zgodnie z planem urlopowym. Pracodawca może nie udzielić pracownikowi urlopu tylko wtedy, kiedy koliduje to z prawidłowym funkcjonowaniem zakładu pracy – wyjaśnia biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.

Zobacz także: Wielka radość u Andrzeja i Agaty Dudów! Ale NOWINA!

Fot. Pixabay

Przestój firmy, który wnika z epidemii, nie pozwala pracodawcy na taki ruch. Co więc możemy zrobić, gdy nasz szef zmusza nas do urlopu?

Powinniśmy zadzwonić na infolinię Państwowej Inspekcji Pracy.

801 002 006 – dla osób dzwoniących z telefonów stacjonarnych,
459 599 000 – dla osób dzwoniących z telefonów komórkowych.

Możemy też udać się do oddziałów PIP.

– Zaznaczyć należy, że na mocy przepisów ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, odmiennie została uregulowana kwestia urlopów zaległych oraz urlopów przysługujących pracownikom zatrudnionym w niektórych zakładach pracy, kluczowych dla funkcjonowania państwa ze względu na przedmiot działalności – dodaje RPO.

Musimy więc walczyć o swoje prawa. Pracodawca nie może nakazać nam wzięcia zaległego urlopu na postojowym. Przedstawmy mu podstawę prawną. Jeśli nadal będzie upierał się przy swoim, skontaktujmy się z Państwową Inspekcją Pracy.

Zobacz także: TEN kanał został zlikwidowany! NIE OBEJRZYSZ już ulubionych seriali!

Fot. Pixabay

Źródło: RPO

Komentarze