skały

Niesamowite odkrycie naukowców: to zwierzę zjada SKAŁY i wydala piasek! Nikt nie wie jak to możliwe

Ziemska fauna i flora wciąż potrafi zadziwić i wprawić uczonych w niemałe zakłopotanie. Badacze z Northeastern’s Ocean Genome Legacy Center natrafili na zwierzęta, które pożerają wapienne skały i przerabiają je na piasek! Co więcej, uczeni nie mają bladego pojęcia, jak to możliwe.

Niesamowitego odkrycia dokonano na Filipinach. Już wcześniej do naukowców dochodził sygnały z tego rejonu, że istnieją stworzenia pożerające rzeczne kamienie. Dzięki wskazaniom miejscowych wytypowano koryto rzeki Abatan.

 

ZOBACZ TEŻ: Ukrainiec zasłabł w pracy. Szefowa wywiozła go do lasu na śmierć!

 

Wkrótce poszukiwania dały niespodziewany rezultat – takie stworzenia naprawdę istnieją! Kilka z nich odkryto przyczepionych do kamieni, które powoli pożerały. Stworzenie nazwano Lithoredo abatanica i zaklasyfikowano do grupy świdrakowatych – zwierząt, które do tej pory znano jako pożeraczy drewna (np., tego okrętowego). Jak się okazuje, istnieją też gatunki jedzące skały!

Mięczaki te są nieco inaczej skonstruowane od swoich drewnolubnych krewnych. Nie mają jelita ślepego, w którym jedzące drzewo świdrakowate je trawią. Stąd podejrzenie badaczy, że nowoodkryty gatunek wcale nie żywi się kamieniami, a pożera je w zupełnie innym celu.

 

Być może rozdrobnione kamienie pomagają mu mielić rzeczny plankton, którym w rzeczywistości się żywi? Aby to wszystko ustalić, potrzebne będą dalsze badania. Na razie – wszystkie opcje są na stole. Łącznie z tą, że jest jakiś nieznany nauce sposób pozyskiwania substancji odżywczych z samych okruchów skalnych.

Komentarze