Palacze nie będą zadowoleni. Rząd wprowadza akcyzę

E-papierosy i nowatorskie wyroby tytoniowe nie były i nie są w Polsce objęte żadną akcyzą; chcemy, żeby regulacja w tej sprawie obowiązywała od stycznia 2018 roku – powiedział wiceminister finansów Wiesław Janczyk w czwartek rano w Radiowej Jedynce.

 

„Nie ma tej akcyzy i tak samo te nowatorskie nie były i nie są jeszcze objęte. Planujemy, że od pierwszego stycznia 2018 br. ta regulacja zaczęłaby działać (…) Dziesięć krajów unijnych ma ten podatek, Polska dołącza do tej grupy w tej chwili i wcale nie z wygórowaną jakąś stawką akcyzową, tylko z taką wynikającą ze średniej tych wszystkich stawek, które w Unii zostały zastosowane.”

 

Janczyk wyjaśnił, że projekt został skierowany do konsultacji zewnętrznych. Wiceminister dodał, że Ministerstwo Finansów chce zabezpieczyć państwo „przed utratą tego typu dochodów w sytuacji, kiedy jednak palacze stają się często pacjentami naszej służby zdrowia”. „Nie możemy dopuścić do tego, żeby ta branża przeniosła się do strefy papierosów nowatorskich i uniknęła płacenia podatku akcyzowego” – zaznaczył.

 

Wprowadzenie akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych i tzw. nowatorskie wyroby tytoniowe przewiduje przygotowany przez resort finansów projekt nowelizacji ustawy o akcyzie. Zmiana ma dać budżetowi prawie 100 mln zł rocznie. W uzasadnieniu do projektu napisano, że obecnie liczna grupa krajów europejskich opodatkowuje płyn do papierosów elektronicznych (Włochy, Portugalia, Rumunia, Łotwa, Słowenia, Finlandia, Grecja, Chorwacja, Węgry, Serbia), a kolejne zamierzają je opodatkować.

 

Źródło: PAP
kdKomentarze