POLSKA NA PRZEDOSTATNIM MIEJSCU! W tym jesteśmy najgorsi.

Polska kolejny raz zajęła jedno z ostatnich miejsc w rankingu poziomu równouprawnienia osób LGBTI w Unii Europejskiej – poinformowała Kampania Przeciw Homofobii. Za Polską uplasowały się tylko Litwa i Łotwa.

 

„Bliżej nam do takich krajów jak Turcja, Azerbejdżan, Białoruś czy Rosja niż do średniej unijnej” – komentuje prezes Kampanii Przeciw Homofobii Agata Chaber.

 

Ranking ILGA-Europe mierzy równouprawnienie w sześciu obszarach – równość i zakaz dyskryminacji, rodzina, wolność zgromadzeń, zrzeszania i ekspresji, przestępstwa z nienawiści, uzgadnianie płci i integralność cielesna oraz prawo do azylu. W jednej z tych kategorii Polska nie otrzymała żadnego punktu – są to przestępstwa z nienawiści rozumiane jako akty agresji, których przyczyną jest homo-, bi- i transfobia.

Wiceprezeska KPH Mirosława Makuchowska wskazuje, że w Polsce brakuje np. prawa do zawierania związków partnerskich.

 

„W Unii Europejskiej 23 kraje mają jakiegoś typu rozwiązania dedykowane dla par jednopłciowych – albo związki partnerskie, albo małżeństwa jednopłciowe. My jesteśmy w małej grupie krajów UE, które jeszcze nie mają żadnego rozwiązania; oprócz Polski jest jeszcze Słowacja, Bułgaria, Rumunia, Litwa i Łotwa” – dodała Makuchowska.

 

Liderem rankingu ILGA-Europe jest Malta, która podobnie jak rok temu z wynikiem 88 punktów procentowych zajęła pierwsze miejsce. Na podium znalazły się również Norwegia (78 punktów) oraz Wielka Brytania (73 punkty). Polsce przyznano 18 punktów. Spośród krajów UE na ostatnim miejscu sklasyfikowano Łotwę i Łotwę, które uzyskały po 17 punktów.

Źródło PAP

MMKomentarze