Prof. Śpiewak: „To powinno się to odbywać w Auschwitz, a nie w Jerozolimie”

Prof. Śpiewak: „To powinno się to odbywać w Auschwitz, a nie w Jerozolimie”

Profesor Paweł Śpiewak – znany socjolog w dosyć ostrych słowach zareagował na obchody wyzwolenia Auschwitz i V Światowe Forum Holocaustu.

 

Profesor Paweł Śpiewak od wielu lat z boku komentuje ważne wydarzenia polityczne. Dziś w rozmowie w Radiu RMF FM odniósł się do ostatnich wydarzeń związanych w V Światowym Forum Holocaustu w Yad Vashem, a także do sytuacji na linii Polska – Izrael.

 

Na samym początku rozmowy w Radiu RMF FM powiedział, że: „To jest duży błąd, że w Auschwitz nie będzie prezydenta Rosji Władimira Putina. Musimy pamiętać o tym, że zginęło tam kilkadziesiąt tys. rosyjskich więźniów, żołnierzy Armii Czerwonej. Że pierwsze próby uśmiercania w komorach gazowych były przeprowadzane właśnie na jeńcach radzieckich”. Jego zdaniem uroczystości związane w wyzwoleniem obozu Auschwitz powinny być na terenie byłego obozu, a nie w Jerozolimie. Jak mówił dalej:

 

Przeraża mnie, że na 6 mln pomordowanych zaczyna się robić handel polityczny. I, że i prezydent Izraela, i prezydent Rosji i parę innych bardzo wybitnych osobistości biorą udział w tego typu spektaklu (…) Przemówienia w Jerozolimie, poza przemówieniem prezydenta Niemiec, pełne były wspaniałych fraz, ale również były pełne fałszerstw. Nawet prezydent Macron czy książę Karol nie potrafili się zdobyć na to, żeby mówić w sposób uczciwy.

 

ZOBACZ: Watykan: Obradom konklawe będzie przewodniczył kard. Giovanni Battista Re. „Nowy papież…”

 

Profesor odniósł się także do obecnej sytuacji w polskiej polityce. Jak mówi profesor Śpiewak: „Jeżeli ugrupowanie Konfederacja, które jest ugrupowaniem czysto antysemickim, proszę przeczytać publikacje Korwin-Mikkego czy Krzysztofa Bosaka, wprowadza do Sejmu swoich posłów, to znaczy, że zawiodła edukacja o Auschwitz”.

 

 

Źródło: RMF FMKomentarze